*Αναμέτρηση με χαρακτήρα τοπικού ντέρμπι, που διεξάγεται «κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων για επεισόδια των οπαδών τους.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Το κατ’ ευφημισμό δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι της πρεμιέρας απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» βάλθηκε να το μετατρέψει σε… περίπατο. Έπιασε πραγματικά πολύ καλή απόδοση και σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν επέτρεψε στην αντίπαλό του να φανταστεί ή και να πιστέψει ότι θα μπορέσει να πάρει οτιδήποτε από το παιχνίδι.

Μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης είχε πετύχει δύο γκολ και μετρούσε κι ένα δοκάρι, δίνοντας το στίγμα για το τι μπορεί να πετύχει, όταν πιάνει καλή απόδοση. Το «πάρτι» ολοκληρώθηκε με ένα ακόμη γκολ που σημείωσε τις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ προηγουμένως είχε δημιουργήσει, αλλά και χάσει τουλάχιστον άλλες 4-5 πολύ σπουδαίες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα. «Πέρυσι χάσαμε εδώ 2-0 και φέτος κερδίσαμε με 3-0. Υπάρχει σίγουρα μια διαφορά» είπε χαριτολογώντας ο προπονητής, Πέδρο Εμάνουελ. Ο τελευταίος, δεν φαίνεται να εξετάζει το ενδεχόμενο αλλαγών στο βασικό σχήμα, καθώς αφενός μεν οι τραυματισμοί, αφετέρου δε η καλή απόδοση στην πρεμιέρα, τον ωθούν να διατηρήσει το ίδιο σχήμα, αλλά και την ίδια αγωνιστική φιλοσοφία και στο σημερινό τοπικό ντέρμπι με τον Άρη.

Αν υπολογίσει κανείς τις δηλώσεις των ανθρώπων του Απόλλωνα θα διαπιστώσει ότι δεν παρασύρονται από τη νίκη της πρεμιέρας και φιλοδοξούν να φτάσουν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, ενώ ουδείς μπορεί να προβλέψει ποια θα είναι η αντίδραση της ομάδας στο γεγονός πως θα δώσει τον αγώνα «κεκλεισμένων των θυρών». Εκτός αγωνιστικής δράσης παραμένουν οι Μακρίδης και Αγγελής, αμφίβολοι δίνονται οι Πίεχ και Μάγκλιτσα, αλλά πολύ δύσκολα θα αγωνιστούν. Δεν αποκλείεται αν βρεθεί κάποια εξαιρετική περίπτωση, μέσα στην επόμενη εβδομάδα, να προχωρήσει σε ακόμη μια μεταγραφική κίνηση, κατά προτίμηση στο χώρο του κέντρου.

Προηγούμενο ματς: Ευρεία εκτός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα.

Στατιστικό: Στα τελευταία 9/11 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Αν η αρχή και στο ποδόσφαιρο είναι το ήμισυ του παντός, τότε ο Άρης έχει πραγματικά πολλή δουλειά μπροστά του αν επιθυμεί να αποφύγει τις περιπέτειες του υποβιβασμού. Όσο πρόωρο κι αν ακούγεται το συμπέρασμα, ήταν από τις χειρότερες ομάδες της πρεμιέρας, καθώς παρουσιάστηκε εντελώς ασύνδετος, αδούλευτος και έδειξε πως είτε θα χρειαστεί μεταγραφές, κάτι που είναι πάρα πολύ δύσκολο να συμβεί, είτε θα παλέψει με νύχια και με δόντια για να μπορέσει να παραμείνει και τη νέα χρονιά στην κατηγορία.

Στο εντός έδρας παιχνίδι της πρεμιέρας απέναντι στην Καρμιώτισσα υποτίθεται πως είχε το πάνω χέρι λόγω της έδρας και της εμπειρίας, αλλά αυτό διεγράφη νωρίς-νωρίς, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο γήπεδο με απειλητικές διαθέσεις και έδειξαν πολύ καλύτερο πρόσωπο και σαφέστατα πολύ πιο δεμένη ομάδα. Ευτυχώς, όμως, για τον Άρη, όπως συνέβη σε πολλές περιπτώσεις πέρυσι, βρέθηκε και πάλι ο «από μηχανής θεός» Μάρκος Μαραγκουδάκης να σκοράρει και να γλιτώσει την ομάδα του από το ξεκίνημα με ήττα.

Ρεαλιστής και ανακουφισμένος ο προπονητής Θαλής Θεοδωρίδης, δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι στην Κύπρο. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές της ομάδας μου. αφού ήταν δύσκολο όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Η Καρμιώτισσα ήταν καλύτερη από εμάς στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές, προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε. Ρισκάραμε και στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε την ισοπαλία. Θα πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι, αλλά έχουμε δουλειά μπροστά μας». Μεσοβδόμαδα, ολοκλήρωσε την παραχώρηση του Χριστοφόρου στον ΑΠΟΕΛ και μένει να φανεί πως θα μπορέσει να τον αντικαταστήσει.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Καρμιώτισσα.

Στατιστικό: Παραμένει χωρίς νίκη στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.