*15η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ-Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς 3-0

*9/10 over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΔΕΛΑΪΔΑ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: H Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Σίτι, με ένα τέρμα που δέχθηκε μόλις στο πέμπτο λεπτό από τον Άντονις. Πάντως είχε δύο πάρα πολύ μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια, από μία σε κάθε ημίχρονο, για να ισοφαρίσει.

Η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Σίτι, αν και είχε μεγάλες φάσεις για να αποφύγει την ήττα και δεν μπορεί να κατηγορεί κανέναν άλλο για την ήττα πέραν του “εαυτού” της.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα της στους εννιά τελευταίους αγώνες της, διάστημα στο οποίο έχει και δύο νίκες, αμφότερες στο γήπεδό της, εκεί που παραμένει αήττητη για τέσσερις αγώνες, με δύο ισοπαλίες.

Βρέθηκε εκτός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, και βρίσκεται πλέον σε απόσταση βολής, ούσα στο -3 από την έκτη.

Μέσα στην εβδομάδα συμφώνησε με τον μέσο Μάουκ που επιστρέφει στην ομάδα μετά από απουσία κάποιων ετών και αναζητώντας την τύχη του στο εξωτερικό.

Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*5/8 G/G εντός έδρας

*6/8 over 2,5 εντός έδρας

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΑΣΤ ΜΑΡΙΝΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Μπρισμπέιν Ρόαρ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντι Πίζιο στο 38’, σφραγίζοντας τη νίκη της με τέρμα του Τόρες στις καθυστερήσεις, έχοντας γλιτώσει από την ισοφάριση σε δύο – τρεις περιπτώσεις νωρίτερα.

Η Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς επικράτησε και της Μπρισμπέιν Ρόαρ με 2-0 εντός έδρας, χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της. Αυτή ήταν η όγδοη νίκη της στους 12 τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη.

Και μακριά από το γήπεδό της έχει τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει.

Όλα αυτά μετά τις 4/4 ήττες στις πρώτες ισάριθμες αγωνιστικές, με την περσινή πρωταθλήτρια να έχει ανακάμψει πλέον για τα καλά.

Γι’ αυτό και έχει ανέβει στην τρίτη θέση, που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, του βαθμολογικού πίνακα. Έχει πλησιάσει στο -5 από την κορυφή, μπορεί να φτάσει σε απόσταση βολής από αυτήν, αν κερδίσει απόψε, ενώ έχει ξεφύγει στο +5 από την έβδομη θέση που δεν οδηγεί σε αυτά.