*Στον πρώτο γύρο: Χάνσα Ρόστοκ – Αννόβερο 1-2

*NG στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΑΝΝΟΒΕΡΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Νυρεμβέργης. Δύο γκολ πέτυχε ο Νίλσεν (6′, 38′), ένα ο Τόιχαρτ (90+2′).

Έπιασε σπουδαία απόδοση με αντίπαλο τη Νυρεμβέργη η οποία το άγχωσε σοβαρά μόλις σε μία περίπτωση, στο 61′, όταν το σουτ του Ουζούν χτύπησε στο δοκάρι του. Κατά τα άλλα το Αννόβερο μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ, αναγκάζοντας σε οχτώ αποκρούσεις τον αντίπαλο πορτιέρο. Νίκη μετά από έξι αγωνιστικές στις οποίες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες, εντός έδρας παραμένει αήττητο σε επτά (5-2-0) παραμένοντας βαθμολογικά στο κόλπο της ανόδου.

Δεκαέξι χρόνια πίσω θα πρέπει να γυρίσουμε για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας νίκη του Αννόβερου επί της Χάνσα Ρόστοκ (3-0 τον Μάιο 2008). Ο προπονητής Λάιτλ αντιμετώπισε την εν λόγω αντίπαλο εννέα φορές ως ποδοσφαιριστής και με τον σημερινό του ρόλο σημειώνοντας οχτώ νίκες και μία ισοπαλία.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια του.

*Δέχτηκε 2+ γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Έλβερσμπεργκ. Ο Σχνέλμπαχερ έκανε το 0-1 στο 41′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Ντρέσελ (69′) και Πρέγκερ (90+2′ πεν.). Ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές η Έλβερσμπεργκ (90+1′ Γέκελ).

Έδωσε την κατοχή μπάλα στην Έλβερσμπεργκ από το ξεκίνημα της μεταξύ τους αναμέτρησης, δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα στις καθυστερήσεις. Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Χάνσα Ρόστοκ μετά από πέντε αγωνιστικές (0-1-4), σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από τρεις στις οποίες δέχτηκε συνολικά οχτώ γκολ.

Πήρε βαθιά ανάσα και σήμερα καλείται να κοντράρει την κακή παράδοση που “τρέχει” με το Αννόβερο: Στις 20 μεταξύ τους αναμετρήσεις πανηγύρισε μόλις πέντε νίκες, ενώ παράλληλα γνώρισε έντεκα ήττες. Αποκτήθηκαν οι Γκούντγιονσεν (ΕΠ, Έλφσμποργκ) και Σταφυλίδης (ΑΜ, ελεύθερος). Αποχώρησαν Κέρμπερ (ΤΕ), Μάισνερ (ΑΜ) και Γκούλερ (ΕΠ). Εξέτισε ο Μπρουμάντο.