*Δεύτερο παιχνίδι για τα πλέι οφ παραμονής/ανόδου στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας. Κανονικά σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ και στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση (δεν ισχύει εδώ το εκτός έδρας γκολ) και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Σκέβντε – Ακρόπολις 3-0

ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Μακριά από τα θετικά αποτελέσματα έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι η Ακρόπολις, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Στο εκτός έδρας πρώτο παιχνίδι με τη Σκέβντε, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου μπορεί να είχε περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί σωστά και να διεκδικήσει κάτι, γνωρίζοντας εν τέλει βαριά ήττα με 3-0. Εξαιρετικά δύσκολο το έργο που έχει σήμερα, καθώς καλείται να κάνει την ανατροπή, ειδάλλως θα προετοιμαστεί για την τρίτη κατηγορία. Αήττητη στα πέντε τελευταία εντός της, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Σκέβντε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, δέχθηκε ένα δεύτερο στο 47ο λεπτό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 59ο λεπτό.

Ακρόπολις Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα.

ΣΚΕΒΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (Γ’)

Αήττητο σερί έξι αγώνων για τη Σκέβντε, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροτ υποδέχθηκε την Ακρόπολις, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Μπορεί να είχε λιγότερες ευκαιρίες και να υστερούσε σε κατοχή, ωστόσο ήταν αρκετά πιο εύστοχη στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Απέκτησε έτσι σημαντικό προβάδισμα για να πάρει την άνοδο και να βρεθεί στη δεύτερη κατηγορία μετά από 26 χρόνια. Επικράτησε στις πέντε από τις έξι τελευταίες εξόδους της, έχοντας και μια ήττα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Ακρόπολις, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το τέρμα του Γκάνατ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, πέτυχε δεύτερο τέρμα στο 47′ με τον Ασκ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λίντελ στο 59ο λεπτό.