*14η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και για τις δυο ομάδες, με τον Ακρίτα Χλώρακας να έχει υποβιβαστεί και τυπικά από την κατηγορία.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας, ισχύουν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια: α) βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), β) διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), γ) εκτός έδρας τέρματα υπέρ στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), δ) διαφορά τερμάτων, ε) τέρματα υπέρ

*Ιστορικής σημασίας το παιχνίδι αυτό, καθώς για πρώτη φορά στην Κύπρο θα διευθύνει αγώνα πρώτης κατηγορίας γυναίκα και πιο συγκεκριμένα η Ιωάννα Αλλαγιώτου. Γυναίκες ωστόσο θα είναι και οι βοηθοί διαιτητή (Ξένια Ηροδότου, Μαρία Χριστοδούλου), η VAR (Ζωή Σταύρου), αλλά και η παρατηρητής (Αγγέλα Κυριάκου).

*Η Καρμιώτισσα επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον Ακρίτα Χλώρακας.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Καρμιώτισσα – Ακρίτας Χλώρακας 1-0, Ακρίτας Χλώρακας – Καρμιώτισσα 0-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Καρμιώτισσα – Ακρίτας Χλώρακας 1-0

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, για το πρωτάθλημα. Πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τους Πική (11′) και Γαβριήλ (73′), για να δεχθεί ισάριθμες την ισοφάριση (27′, πεν. 87′).

Αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων για τον Ακρίτα Χλώρακας, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντένις Λαχτιόνοφ φιλοξενήθηκε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, με τον οποίο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, με τον Ακρίτα να μην είναι ικανός να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε δυο φορές.

Πρώτη απώλεια μετά τις τρεις νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε ΑΕ Λεμεσού (1-0 εντός), Δόξα Κατωκοπιάς (1-3 εκτός) και Ανόρθωση (3-1 εντός). Με 33 βαθμούς είναι σταθερά στην προτελευταία θέση, έχοντας υποβιβαστεί και τυπικά από την κατηγορία. Επικράτησε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός του. Δεν έγιναν γνωστά πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.

Ακρίτας Χλώρακας Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια του.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Ανόρθωση, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο φινάλε του ημιχρόνου, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 70′, για να μειώσει οκτώ λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Αντωνίου.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Καρμιώτισσα, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φλορίν Μπράτου υποδέχθηκε την Ανόρθωση, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της, βρέθηκε πίσω με την πλάτη στον τοίχο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με αυτογκόλ, καθώς οι όποιες προσπάθειες είχε στην πορεία αποδείχθηκαν άκαρπες.

Δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και από το 3-0 κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού, έχει εξασφαλίσει ήδη την παραμονή της ούσα στο +10 από τη ζώνη του υποβιβασμού, οπότε και είναι αδιάφορη. Πήρε το διπλό στις δυο από τις τρεις τελευταίες εξόδους της (2-0-1). Γνώριμη η απουσία του τραυματία Γιουσούφ.