21η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Καρμιώτισσα – Ακρίτας Χλώρακας 1-0

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τον ΑΠΟΕΛ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 60′, δεχόμενος και δεύτερο τέρμα τέσσερα λεπτά αργότερα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα ο Ακρίτας Χλώρακας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπρούνο Ακράποβιτς φιλοξενήθηκε από τον ΑΠΟΕΛ, κόντρα στον οποίο ηττήθηκε με 2-0.

Αρκετά διαβασμένος ο Ακρίτας στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και να μην απείλησε ιδιαίτερα, ωστόσο είχε τον τρόπο να κλείσει καλά τους χώρους και να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Άντεξε για περίπου μια ώρα αγώνα, όταν και βρέθηκε πίσω από το σημείο του πέναλτι. Κάτι που ανέβασε περισσότερο τον ΑΠΟΕΛ και στιγμές αργότερα “καθάρισε” το ματς.

Δεύτερη διαδοχική του ήττα, μετά και από εκείνη κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας (0-1 εντός), ενώ παρέμεινε “άσφαιρος” για τρίτη διαδοχική αγωνιστική. Διατηρείται έτσι σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει έντεκα βαθμούς. Ηττήθηκε στα επτά από τα δέκα εντός του στη διοργάνωση, παίρνοντας και τρεις νίκες.

Στα μεταγραφικά, ανακοίνωσε την απόκτηση του Μαρσέλο Τόρες, με τη μορφή δανεισμού από την Πάφο. Αυτή είναι η δεύτερη θητεία του 25χρονου Αργεντινού με την φανέλα του Ακρίτα, την οποία φόρεσε για πρώτη φορά την περασμένη σεζόν, βοηθώντας στα μέγιστα την ομάδα να κερδίσει την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

Ακρίτας Χλώρακας Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 46ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Καρμιώτισσα, μετά από εκείνη κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (1-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Παρότι ήταν η αυτή που απείλησε πρώτη χρονικά, δεν κατάφερε να δείξει συνοχή στο παιχνίδι της και να φανεί ανταγωνιστική. Βρέθηκε πίσω με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις στη συνέχεια για να φέρει το ματς στα ίσα και παρότι είχε τις στιγμές της, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο φινάλε.

Συμπλήρωσε έτσι τέσσερα σερί ματς μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα (0-2-2), στα τρία εκ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει στους 20 βαθμούς. Πανηγύρισε δυο νίκες (η μια στα χαρτιά) στις δέκα συνολικά εξόδους της για το πρωτάθλημα (2-3-5).

Σύμφωνα με δημοσιεύματα, υπάρχει ενδιαφέρον για την απόκτηση του 32χρονου Τσέχου επιθετικού Τόμας Βάγκνερ, ο οποίος αγωνίζεται στην Πρίμπραμ, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας στην Τσεχία. Τη φετινή σεζόν μετράει δώδεκα συμμετοχές, σκοράροντας παράλληλα δέκα τέρματα.