*Δεύτερο ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο το νικητή του ζευγαριού Ντιναμό Κιέβου – Σλάβια Πράγας.

Στο πρώτο ματς (Σταντάρ Λιέγης – Άγιαξ 2-2): Ο «Αίαντας» ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε δίκαια με 2-0, χάρη σε τέρματα του Χούντελααρ και του Τάντιτς. Η Σταντάρ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και αφού μείωσε με πολύ ωραίο γκολ του Καρσελά, κέρδισε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Εμόντ δεν αστόχησε από την «άσπρη βούλα», γράφοντας και το τελικό 2-2.

ΑΓΙΑΞ (Ολλανδία, 31)

Θα μπορούσε να έχει αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, αφού ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονου του πρώτου αγώνα στη Λιέγη, αλλά έδειχνε να χαλαρώνει στην επανάληψη. Όπως και να έχει, θα μπορούσε να είχε αποφύγει και το πέναλτι με το οποίο η αντίπαλος της ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Πάντως εξακολουθεί να κρατά την πρόκριση στα δικά του πόδια, δείχνοντας σε γενικές γραμμές καλύτερος από την Σταντάρ.

Στο μεταξύ με ανέλπιστη εντός έδρας γκέλα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, μένοντας ισόπαλος και με σκορ 1-1 με την Χέρακλες στο Άμστερνταμ. Το παιχνίδι είχε απίστευτο ρυθμό από το ξεκίνημα (σ.σ είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 19 κόρνερ) με τον Άγιαξ να χάνει την μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά παράλληλα και την Χέρακλες να απειλεί με αντεπιθέσεις. Τελικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 84΄ με τον Πέτερσον και μετά από ασίστ του Μπρέουκερς, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι στο 88΄ με τον Ντε Λιχτ. Παρά τις προσπάθειες του στις καθυστερήσεις, ο Άγιαξ έμεινε τελικά στο 1-1. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός οι Ντόλμπεργκ και Φέλτμαν.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 νίκη στα 5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Χέρακλες, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Άγιαξ – Σταντάρ Λιέγης παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Βέλγιο, 110)

Έδειξε χαρακτήρα στο πρώτο παιχνίδι, αφού δεν τα παράτησε παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Η εικόνα της ομάδας του Πρεντόμ ήταν απογοητευτική στο πρώτο μέρος, αλλά οι φωνές του έμπειρου τεχνικού στα αποδυτήρια, την αφύπνισαν και εμφανίστηκε διαφορετική στην επανάληψη. Στάθηκε και τυχερή κερδίζοντας πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά όπως και να έχει, το 2-2 την διατηρεί ακόμη μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης, αρκεί να υπερβάλλει τον εαυτό της στον αποψινό επαναληπτικό.

Στο μεταξύ στο πρωτάθλημα άφησε δύο βαθμούς, μένοντας ισόπαλη χωρίς τέρματα με αντίπαλο την Σερκλ Μπριζ εντός έδρας. Ήταν ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος είχαν μια φλύαρη υπεροχή και κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκαν και ιδιαίτερα από την αντίπαλο τους. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, οι δύο ομάδες σπατάλησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, η Σταντάρ είχε και δοκάρι σε μια γυριστή κεφαλιά του Εμόντ, αλλά τελικά το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ (0-0) με αντίπαλο την Σερκλ Μπριζ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.