Στον πρώτο γύρο: Πίζα – Βιτσέντζα 0-1

* Η Πίζα αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Πίζα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Βιτσέντζα για το πρωτάθλημα.

ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Βιτσέντζα στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αβελίνο (3-1 εκτός έδρας) στις 25 Φεβρουαρίου το συγκρότημα του Μπισόλι μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Βίρτους Εντέλα (2-2 εντός έδρας) και Τσεζένα (1-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Σιάνο. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ορλάντο.

Χωρίς νίκη παραμένει η Βιτσέντζα στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση (τρεις ισοπαλίες, μία ήττα). Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. «Κόντρα στην Πίζα δίνουμε τον πρώτο από τους πέντε εντός έδρας τελικούς που έχουμε μπροστά μας. Πρέπει να κερδίσουμε όσους περισσότερους γίνεται. Νιώθω αισιόδοξος εν όψει της αναμέτρησης», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Βιτσέντζα.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Τσεζένα και Βιτσέντζα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Βιτσέντζα αγνοεί τη νίκη στα εννέα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στον Stoiximan)

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ εδώ)

Το Βιτσέντζα – Πίζα παίζει στον Stoiximan

ΠΙΖΑ

Αήττητη παραμένει η Πίζα στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες πανηγύρισε τη νίκη δύο φορές κόντρα στις Τερνάνα (1-0 εντός έδρας στις 21/1/17) και Άσκολι (4-2 εκτός έδρας στις 25/2/17). Στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις του το συγκρότημα του Γκατούζο μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Κάρπι (0-0 εντός έδρας) και Σπαλ (1-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 21’ με τον Αντενούτσι, προτού ο Μανίνι ισοφαρίσει σε 1-1 από την άσπρη βούλα του πέναλτι τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Μία νίκη και τρεις ισοπαλίες είναι ο απολογισμός των «νερατζούρι» στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση. Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στις φήμες που θέλουν τον Τζενάρο Γκατούζο να αποχωρεί από την τεχνική ηγεσία του συλλόγου στο τέλος της σεζόν αναφέρθηκε με δηλώσεις του ο πρόεδρος της Πίζα. «Δεν φοβόμαστε. Υπάρχει μία ειλικρινής σχέση μαζί του. Πιστεύουμε πως έχει όλα όσα ζητάει εδώ πέρα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στα ιταλικά ΜΜΕ ο Τζουζέπε Κοράντο.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Σπαλ και Πίζα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα 22 από τα 23 τελευταία παιχνίδια της Πίζα για το πρωτάθλημα.