Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ

Την πρώτη της φετινή νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει την προηγούμενη αγωνιστική η Τιμισοάρα. Προέρχομενη από τέσσερις διαδοχικές ήττες, η ομάδα του Ιόνουτ Πόπα φιλοξένησε την Κραϊόβα, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στιγμές πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον Αρτεάν να ευστοχεί σε πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έκαναν την ανατροπή στην επανάληψη και πήραν προβάδισμα στο σκορ 1-2. Όμως, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Τιμισοάρα αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και πάλι με πέναλτι του Αρτεάν στο 82′ και πήρε τη νίκη στο 90′ με το τέρμα του Μπάρμπουτ. Μια νίκη που ανέβασε ψυχολογικά τους παίκτες του Πόπα, ενόψει και της δύσκολης συνέχειας. Παρά τη νίκη της αυτή, η Τιμισοάρα παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας, ούσα και στο -11, μετά και την τιμωρία που της έχει επιβληθεί. Εκτός αποστολής και για το σημερινό παιχνίδι έμειναν οι τραυματίες Ρόσου και Ντράγκιτσι, με τον Ντόμαν να επιστρέφει από την τιμωρία του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Κραϊόβα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΛΟΥΖ

Επιστροφή στις νίκες και για την Κλουζ, μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, όπου και είχε απολογισμό δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Βασίλε Μιριούτα φλοξένησε την Άστρα, κόντρα στην οποία πήρε μιε ευρεία νίκη με σκορ 5-1, πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ένατο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, εν τέλει κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη. Από δυο τέρματα σημείωσαν οι Κρίστιαν Λόπεζ (πεν. 12′, πεν. 63′) και Πετρούτσι (77′, πεν. 90’+3), ενώ ένα πέτυχε και ο Τιάγκο Λόπες (70′). Μπορεί να ξεκίνησε από το -6, μετά και την ποινή που της επιβλήθηκε, ωστόσο η Κλουζ είναι πλέον στους δυο βαθμούς, μετά από δυο νίκες και δυο ισοπαλίες. Αήττητη στα τρία φετινά εντός έδρας παιχνίδια της, όπου και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 επί της Άστρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.