ΣΑΟΥΘΠΟΡΤ

Την δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία παιχνίδια της, κατάφερε να πετύχει την προηγούμενη αγωνιστική η Σάουθπορτ. Μετά την ισοπαλία στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Λίνκολν (2-2), η ομάδα του Άντι Μπίσοπ φιλοξενήθηκε από την Όλντερσοτ, της οποίας και επικράτησε με 1-2. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο ένατο λεπτό, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον Νόλαν να ισοφαρίζει στο 18ο λεπτό και έξι λεπτά πριν τα 45′ να παίρνει το προβάδισμα με τον Ράιτ. Με τη νίκη της αυτή, η Σάουθπορτ έφτασε τους 55 βαθμούς μετά από 45 παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ούσα και στην 15η θέση της βαθμολογίας. Παραμένει αήττητη εδώ και έξι παιχνίδια, μετρώντας τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Όλντερσοτ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΙΝΤΕΡΜΙΝΣΤΕΡ

Αήττητη παρέμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η Κιντερμίνστερ, η οποία αρκέστηκε σε ακόμη ισοπαλία, τη τρίτη της σε αυτό το σερί, αυτή τη φορά κόντρα στην Ντόβερ Αθλέτικ (1-1). Οι ”Χάριερς” είχαν προηγηθεί στο παιχνίδι με το τέρμα του Λόου στο 14ο λεπτό. Αν και έχει αποχαιρετήσει ήδη την κατηγορία, η ομάδα του Κρεγκ Γκόρντον παίζει πλέον για την τιμή της και από ότι φαίνεται αυτό έχει αντίκτυπο δεδομένων και των αποτελεσμάτων που παίρνει. Παρά την ισοπαλία της, παραμένει στην προτελευταία θέση της κατηγορίας, μετρώντας 37 βαθμούς σε 45 παιχνίδια, ούσα δυο βαθμούς πάνω από την ουραγό Γουέλινγκ. Δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες ο απολογισμός της σε αυτά τα παιχνίδια της, έχοντας δεχθεί τρία τέρματα. Η σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην Σάουθπορτ θα είναι η πρώτη εκτός έδρας, μετά από τρία διαδοχικά παιχνίδια μέσα στο σπίτι της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ντόβερ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι από τε εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.