* Πρώτη αναμέτρηση για τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου της Τσάμπιονσιπ. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την Δευτέρα (16/5) στο «American Express Community». Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

* Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπράιτον σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Σέφιλντ Γουένσντεϊ με αντίπαλο την Μπράιτον σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ γνώρισε μόλις μία ήττα στα 20 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΪ

Την έκτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος κατάφερε να διασφαλίσει η Σέφιλντ Γουένσντεϊ με τη νίκη της επί της Κάρντιφ (3-0 εντός έδρας) στις 30 Απριλίου. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Κάρλος Καρβαχάλ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Γουλβς σε μία αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7’ με το αυτογκόλ του Τέρνερ, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Σαβίλι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΜακΓκούγκαν.

Αήττητες παραμένουν οι «κουκουβάγιες» στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις τρεις κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Παρά τις ενοχλήσεις που ένιωσε στην αναμέτρηση με τη Γουλβς ο Νουχίου θα δώσει κανονικά το «παρών» στην αποψινή αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπράιτον. «Πρόκειται για ένα πολύ ευχάριστο νέο. Προπονήθηκε κανονικά όλη τη βδομάδα και θα βρίσκεται στην αποστολή μου», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Σέφιλντ Γουένσντεϊ απέχει από την Πρέμιερ Λιγκ εδώ και 16 χρόνια.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Σέφιλντ Γουένσντεϊ από τη Γουλβς, στο πλαίσιο της 46ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπράιτον σε όλες τις διοργανώσεις.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει την απευθείας άνοδό της στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας έχασε την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος η Μπράιτον. Το συγκρότημα του Χάτον ήθελε μόνο τη νίκη στην έδρα της Μίντλεσμπρο, ωστόσο οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 που έδωσε το εισιτήριο για την Πρέμιερ Λιγκ στους γηπεδούχους. Η Μίντλεσμπρο άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον Στουάνι. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπράιτον ισοφάρισε με τον Στίφενς, ο οποίος στο 59’ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν οι «γλάροι» εδώ και 14 αγωνιστικές στην ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν εννέα νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στις επτά από αυτές σημειώθηκε no-goal, ενώ στις εννέα σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Ποινή τιμωρίας θα εκτίσουν στην αποψινή αναμέτρηση οι Στίφενς και Ντανκ, με τον τελευταίο να δίνει κανονικά το «παρών» στη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων την Δευτέρα (16/5) στο «American Express Community». Από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν νεότερα αγωνιστικά προβλήματα για τον προπονητή της Μπράιτον, πέρα από τους μακροχρόνια τραυματίες Ζαμόρα, Μαρτς και Χανεμάιερ.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μίντλεσμπρο και Μπράιτον στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 46ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπράιτον παραμένει αήττητη στα 14 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.