Επαναληπτικοί αγώνες για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του αποτελέσματος οι δυο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση και αν χρειαστεί στη διαδικασία των πέναλτι.

ΣΑΝΓΚΑΗ

Από την εντός έδρας επικράτηση με 1-0 επί της Χανγκζού προέρχεται η Σανγκάη, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά τις δυο συνεχόμενες ήττες από Μπεϊζίνγκ και Τόκυο. Το συγκρότημα του Σβεν Γκόραν Έρικσον, στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην Τόκυο καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 1-2 από το πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων, στο οποίο είχε φλύαρη υπεροχή, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Στην έδρα του αποκτά «άλλη» δυναμική, μετρά δέκα νίκες και δυο ισοπαλίες στα 12 τελευταία, ενώ δεν έχει δεχτεί καν γκολ στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία. Ο Σουηδός τεχνικός εμφανίστηκε αισιόδοξος για την αποστολή της ομάδας του, αλλά δεν θα έχει και πάλι στη διάθεσή του το «αστέρι» της ομάδας, Γκίαν Ασαμόα, ο οποίος παραμένει τραυματίας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση με 1-0 επί της Χανγκζού.

Στατιστικό: Ακριβώς τρία τέρματα σημειώθηκαν στα πέντε από τα επτά τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΤΟΚΥΟ

Από την εντός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στη Σανγκάη προέρχεται η Τόκυο, που το Σαββατοκύριακο δεν αγωνίστηκε για το πρωτάθλημα της Ιαπωνίας, κερδίζοντας κάποιες μέρες ξεκούρασης για το σημερινό πολύ σημαντικό παιχνίδι. Το σύνολο του Τζοφούκου δείχνει να βρίσκει τα πατήματά του μετά από μια περίοδο μεγάλου ντεφορμαρίσματος, μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία και τη δεδομένη χρονική στιγμή δείχνει έτοιμο να πάρει μια μεγάλη πρόκριση απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Στη σημερινή αναμέτρηση καλείται να προστατέψει το μικρό προβάδισμα που έχει μετά τη νίκη του με 2-1, ωστόσο αναμένεται να δεχτεί πολύ περισσότερη πίεση, σε μια έδρα όπου οι φίλαθλοι έχουν ξεχάσει τι θα πει ήττα και κοντεύουν να ξεχάσουν τι θα πει μέχρι και η ισοπαλία. Τα καλά νέα για τους φιλοξενούμενους είναι πως άπαντες είναι στη διάθεση του Τζοφούκου, ο οποίος θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στη Σανγκάη.

Στατιστικό: Under 2,5 γκολ σημειώθηκε στα τρία από τα τέσσερα τελευταία.