Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*Στο προηγούμενο παιχνίδι: Μπασακσεχίρ – Σαχτάρ 1-2

*Πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η Μπασακσεχίρ είναι η τέταρτη ομάδα από τη Τουρκία, που αντιμετωπίζει η Σαχτάρ, η οποία στο παρελθόν έχει βρεθεί αντιμέτωπη με τις Αντάλιασπορ (Κύπελλο Ιντερτότο, 1996), Σίβασπορ (Γιουρόπα Λιγκ, 2009) και Φενερμπαχτσέ (Τσάμπιονς Λιγκ, 2015). Αντιθέτως, αυτή είναι η πρώτη φορά που η Μπασακσεχίρ αντιμετωπίζει ομάδα από την Ουκρανία.

*Η Σαχτάρ δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε παιχνίδια κόντρα σε ομάδες από την Τουρκία. Σε έξι αναμετρήσεις μετράει πέντε νίκες και μια ισοπαλία, έχοντας δεχθεί παράλληλα μόλις ένα γκολ.

ΣΑΧΤΑΡ (Ουκρανία, 21)

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έχει αποκτήσει η Σαχτάρ, μετά την επικράτηση της στην έδρα της Μπασακσεχίρ με σκορ 1-2. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα επέβαλλε την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε δίκαια με δυο γκολ διαφορά, με το αυτογκόλ του Σικαλέσι στο 26ο λεπτό και το τέρμα του Κοβαλένκο στο 42ο. Αν και είδαν τους γηπεδούχους να μειώνουν το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στη συνέχεια οι Ουκρανοί ήλεγξαν το παιχνίδι και πήραν τη νίκη. Το σκορ βέβαια θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο, με τους παίκτες της Σαχτάρ να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες για κάποιο ακόμη τέρμα. Στο σημερινό παιχνίδι, ο Φονσέκα αναμένεται να κάνει κάποιες αλλαγές στο βασικό σχήμα της ομάδας του, θέλοντας να κρατήσει δυνάμεις για τη συνέχεια των υποχρεώσεων τους. Εκτός αποστολής για το παιχνίδι έμειναν οι τραυματίες Αζεβέδο και Μαλινόφσκι, οι οποίοι δεν έχουν αγωνιστεί ακόμη τη φετινή χρονιά. Αμφίβολη θεωρείται και η συμμετοχή του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού, Μπερνάρντ.

Την περασμένη Κυριακή, η Σαχτάρ φιλοξένησε την Ντνίπρο για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν κανένα εμπόδιο στην αναμέτρηση αυτή και πήραν μια ευρεία νίκη με 4-0, χάρη στα τέρματα των Όρντετς (13′), Ντεντίνιο (14′), Μάρλος (71′) και Φερέιρα (89′). Αυτή ήταν και η πέμπτη νίκη της Σαχτάρ σε ισάριθμα παιχνίδια για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Ντνίπρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (Τουρκία, 194)

Ότι μπορούσαν έκαναν οι παίκτες της Μπασακσεχίρ για να πάρουν το όποιο θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφεραν να σταθούν εμπόδιο στην ανωτερότητα της Σαχτάρ, από την οποία και ηττήθηκαν με 1-2. Το αυτογκόλ του Σικαλέσι στο 26ο λεπτό του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στους Ουκρανούς, που λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους διπλασίασαν τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν για το τελικό αποτέλεσμα στο 56ο λεπτό, με τον Μπελόζογλου να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Πλέον, οι πιθανότητες για πρόκριση είναι μηδαμινές, με την ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα να είναι εξαιρετικά δύσκολη. Το εγκώμιο της Σαχτάρ έπλεξε ο προπονητής της ομάδας, Αμπντουλά Αβτσί, ο οποίος δίνει τον τίτλο του φαβορί στους Ουκρανούς, ξεκαθαρίζοντας πάντως πως η ομάδα του θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό. Εκτός από τη σημερινή αναμέτρηση παρέμεινα οι τραυματίες Ερντέμ, Μπατντάλ και Ναπολεόνι.

Την περασμένη Κυριακή, η Μπασακσεχίρ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας της Φενερμπαχτσέ. Ο Μάρσιο Μοσορό στο τρίτο μόλις λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με το 1-0 να μένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, με τον Εμρέ Μπελόζογλου να αποβάλλεται στο 54ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Φενερμπαχτσέ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.