Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων έπειτα από περίπου μια δεκαετία. Αήττητη η Σεβίλλη εντός έδρας κόντρα στην Αλαβές μετά το 1954 (4-1-1).

*Τα τελευταία 7 ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες είχαν 6 αποβολές (1 για Σεβίλλη, 5 για την Αλαβές).

*Η Σεβίλλη σκόραρε στα τελευταία 21 σερί εντός έδρας ματς για το πρωτάθλημα, το κορυφαίο σερί της μετά την τετραετία 1950-1954 (70 σερί ματς).

ΣΕΒΙΛΛΗ

Μερικές ημέρες μετά την πρώτη ήττα της σεζόν, η Σεβίλλη απάντησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην Ευρώπη. Υποδέχτηκε τη Λυών την Τρίτη και επικράτησε 1-0, σκορ που είναι πολύ «φτωχό» για την εικόνα του αγώνα, καθώς αμφότερες οι ομάδες είχαν πολλές φάσεις, ενώ οι Σεβιγιάνοι έχασαν και πέναλτι στο δεύτερο μέρος με τον Βιέτο. Στάθηκαν τυχεροί στο πρώτο 45λεπτο, όπου είδαν τους Γάλλους να σπαταλούν πολύ μεγάλες ευκαιρίες και να έχουν και δοκάρι, το δεύτερο ημίχρονο όμως ανήκε σχεδόν εξ ολοκλήρου στη Σεβίλλη. Μαζί με την ισοπαλία κόντρα στη Γιουβέντους, οι γηπεδούχοι πήγαν στους 4 πόντους και είναι φαβορί για τη δεύτερη θέση.

Αναφορικά με το πρωτάθλημα, η ομάδα του Σαμπάολι προέρχεται απ’ την πρώτη ήττα της σεζόν, καθώς δεν άξιζε να πάρει κάτι περισσότερο στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Μπιλμπάο. Υποτονική και αναιμική σε όλα τα επίπεδα η παρουσία της ομάδας της Ανδαλουσίας, μπορεί να ισοφάρισε με τον ηγετικό Νασρί στο 55’, εντούτοις δεν άργησε να έρθει ξανά πίσω στο σκορ στο 66’ και στο φινάλε δέχτηκε και τρίτο γκολ για να χάσει δίκαια από μια ομάδα που απέδωσε καλύτερα σε όλα τα επίπεδα. Ήταν η πρώτη ήττα φέτος στην Πριμέρα Ντιβιζιόν για τη Σεβίλλη, που μετρούσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Δεν αναμένονται αλλαγές στην ενδεκάδα, ίσως μόνο μια σε σχέση με το μεσοβδόμαδο παιχνίδι. Επιστρέφει ο Γκάνσο (Μέσος, 2,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 για τη Σεβίλλη κόντρα στη Λυών για τη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μπεν Γεντέρ το γκολ στο 52’.

Στατιστικό: 4/4 εντός έδρας νίκες μετράει η Σεβίλλη σε όλες τις διοργανώσεις, στις τελευταίες δύο δε δέχτηκε γκολ (παίξτο στην Goalbet).

Το Σεβίλλη – Αλαβές παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΛΑΒΕΣ

Εκμεταλλεύτηκε την παροιμιώδη αμυντική αστάθεια της Γρανάδα η Αλαβές την περασμένη εβδομάδα και πήρε μια απ’ τις πιο άνετες νίκες που θα μπορούσε να φανταστεί. Μέτριο και υποτονικό το πρώτο μέρος, ωστόσο όλα «καθάρισαν» μέχρι το 66’ για τους Βάσκους, που προηγήθηκαν 2-0 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Αυτή τελικά ήρθε παρά τη μείωση της Γρανάδα στο 78’, αφού ο Ντεϊβέρσον στις καθυστερήσεις «κλείδωσε» το «τρίποντο». Ήταν η δεύτερη νίκη για την Αλαβές στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, με την προηγούμενη να είναι η γνωστή με 1-2 επί της Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου».

Εξαιρετικές εντυπώσεις αφήνουν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μετρούν μόλις μια ήττα στις πρώτες έξι αγωνιστικές, κατάφεραν να πάρουν αποτέλεσμα και απ’ την Ατλέτικο Μαδρίτης στην πρεμιέρα (1-1 εκτός). «Περιμένω ένα παιχνίδι με υψηλό ρυθμό και τη Σεβίλλη να επιτίθεται μαζικά και με πολλούς παίκτες. Ωστόσο, δεν πάμε εκεί για να συμμετέχουμε στο πάρτι, αλλά για να πάρουμε αποτέλεσμα», επεσήμανε ο κόουτς Πελεγρίνο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 για την Αλαβέ κόντρα στη Γρανάδα.  Ο Μέντες το 1-0 στο 52’, το Καμαράσα στο 66’ το 2-0, μείωσε ο Κράβετς στο 78’, το τελικό 3-1 ο Ντέιβερσον στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: 3/3 εκτός έδρας G/G μετράει στο πρωτάθλημα η Αλαβές.