Δεύτερη αναμέτρηση για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

Στο πρώτο ματς (Βιγιαρεάλ – Ρόμα 0-4): Με το 1,5 πόδι στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η Ρόμα μετά την εκτός έδρας εμφατική επικράτησή της με 4-0 κόντρα στη Βιγιαρεάλ την προηγούμενη βδομάδα. Σε μεγάλη μέρα για τους «τζιαλορόσι» βρέθηκε ο Τζέκο ο οποίος σημείωσε χατ τρικ (65’, 79’, 86’). Το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ έβαλε και ο Έμερσον (32’).

* Στις 27 συνολικά αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα σε ομάδες από την Ισπανία η Ρόμα σημείωσε δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και 13 ήττες (έξι νίκες, μία ισοπαλία, έξι ήττες εντός έδρας).

* Η Βιγιαρεάλ δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει τη νίκη στις εννέα εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα σε ομάδες από την Ιταλία (τέσσερις ισοπαλίες, πέντε ήττες). Στις συνολικά 19 αναμετρήσεις κόντρα σε αυτές σημείωσε επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες.

* Η Βιγιαρεάλ αγνοεί τη νίκη στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις που έδωσε (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες). Οι τρεις τελευταίες από αυτές δεν ανέδειξαν νικητή.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΡΟΜΑ

Ασταμάτητη φαντάζει το Φεβρουάριο η Ρόμα, καθώς στις πέντε αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε των Φιορεντίνα (4-0 εντός έδρας), Κροτόνε (2-0 εκτός έδρας) και Τορίνο (4-1 εντός έδρας) για το πρωτάθλημα, πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας κόντρα στην Τσεζένα (2-1 εντός έδρας), ενώ απόψε θέλει να σφραγίσει το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη Βιγιαρεάλ, της οποίας επικράτησε την προηγούμενη βδομάδα στην Ισπανία με το εμφατικό 4-0! Στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Σπαλέτι για το Γιουρόπα Λιγκ παραμένει αήττητο, σημειώνοντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε no-goal. Η τελευταία ήττα του χρονολογείται στις 19 Μαρτίου του 2015 από τη Φιορεντίνα (3-0 εντός έδρας).

Στις τρεις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «τζιαλορόσι» για την ίδια διοργάνωση επικράτησαν των Άστρα (4-0) και Βικτόρια Πλζεν (4-1), ενώ μοιράστηκαν από ένα βαθμό με την Αούστρια Βιέννης (3-3). Παρά το γεγονός πως οι περισσότεροι θεωρούν πως η Ρόμα έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ ο Χουάν Ζέσους (ΑΜ) έχει διαφορετική άποψη. «Η Βιγιαρεάλ είναι πολύ δυνατή ομάδα. Τα έχουμε πάει καλά, πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Ο νικητής του ζευγαριού δεν έχει κριθεί ακόμα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 25χρονος Βραζιλιάνος μιλώντας στα ιταλικά ΜΜΕ. Την προηγούμενη Κυριακή η Ρόμα επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Τορίνο για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Τζέκο (10’), Σαλάχ (17’) και Παρέντες (65’), προτού ο Λόπεζ μειώσει για τους φιλοξενούμενους στο 84’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ναϊνγκολάν.

Προηγούμενο ματς: Η Ρόμα επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Τορίνο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Ρόμα παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία παιχνίδια της για το Γιουρόπα Λιγκ.

Το Ρόμα – Βιγιαρεάλ παίζει στην Betshop

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Μόνο σε ένα ποδοσφαιρικό θαύμα ελπίζει η Βιγιαρεάλ για πρόκρισή της στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Η βαρύτατη εντός έδρας ήττα με 4-0 που γνώρισε την προηγούμενη βδομάδα από τη Ρόμα δεν αφήνει πολλά περιθώρια στο συγκρότημα του Φραν Εσκριμπά για ανατροπή των δεδομένων στο ζευγάρι. Στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε το «κίτρινο υποβρύχιο» για το Γιουρόπα Λιγκ πανηγύρισε μόλις δύο νίκες, αυτές κόντρα στις Ζυρίχη (2-1 εντός έδρας στις 15/9/15) και Στεάουα Βουκουρεστίου (2-1 εντός έδρας στις 8/12/16). Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις έξι σημειώθηκε goal-goal. Στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Βιγιαρεάλ για την ίδια διοργάνωση γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτή από τη Λίβερπουλ (3-0) στις 5 Μαΐου του 2016. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο νίκες και έξι ισοπαλίες.

Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις επτά σημειώθηκε goal-goal. Στη συνέντευξη Τύπου εν όψει της αποψινής αναμέτρησης ο Χάουμε Κόστα τόνισε πως είναι «πρακτικά αδύνατο» να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση η Βιγιαρεάλ. «Γνωρίζουμε πολύ καλά πως η αναμέτρηση θα είναι δύσκολη για εμάς. Ξεκινάμε από μία περίπλοκη αφετηρία, ωστόσο έχουμε την τιμή μας. Θα παλέψουμε από το πρώτο λεπτό. Ξέρουμε πως η ανατροπή είναι δύσκολη, ωστόσο εμείς πιστεύουμε σε αυτή», τόνισε μεταξύ άλλων ο 28χρονος Ισπανός αμυντικός του συλλόγου. Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε την προηγούμενη Κυριακή η Βιγιαρεάλ στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Σοσιεδάδ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σάμου Καστιλιέρο στις καθυστερήσεις.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Βιγιαρεάλ επί της Σοσιεδάδ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Βιγιαρεάλ για το Γιουρόπα Λιγκ.