* 24η αγωνιστική.

* G/G τα 6 τελευταία μεταξύ τους, τρέχουν 3 σερί που το συνδυάζουν με over 2,5.

* Στα 5 τελευταία πέτυχε πρώτη γκολ η Ατλέτικο Μαδρίτης, κέρδισε μόνο 1 στην κανονική διάρκεια και άλλο 1 στην παράταση.

* Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 3-1 (25/09). Στο κύπελλο: Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 στην κανονική διάρκεια, 4-2 στην παράταση (19/01). Στο Σούπερ Καπ: Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-3 στην κανονική διάρκεια, 5-3 στην παράταση (11/01).

Δείτε τα προγνωστικά στοιχήματος

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκη στο “Κολισέο” επί της Χετάφε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τον Χοσέλου (14’, 56’).

Πιθανόν να την αδικεί το σκορ, το κράτησε σε χαμηλά επίπεδα ο αντίπαλος γκολκίπερ Σόρια, ο οποίος έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις. Η κυριαρχία της ήταν πλήρης, δεν ανησύχησε ποτέ για τους βαθμούς, αναμφίβολα δεν περίμεναν ο Αντσελότι και οι παίκτες του μια τόσο φοβική Χετάφε απέναντί τους.

Η νίκη αυτή τους ανέβασε ξανά στην πρώτη θέση, στο +2 από την Τζιρόνα με ίδιο αριθμό αγώνων, έστω και λίγα 24ωρα. Εκείνο ωστόσο που έχει σημασία είναι ότι δείχνει σε κάθε ευκαιρία στους Καταλανούς ότι θα πρέπει να κάνουν ακόμα μεγαλύτερη υπέρβαση για να της πάρουν τον τίτλο. Αν μάλιστα περάσουν και το εμπόδιο της Ατλέτικο στο “Μπερναμπέου”, θα έχουν στείλει το συγκεκριμένο μήνυμα ακόμα πιο ξεκάθαρα.

Σαφώς και δεν υποτιμάται και η ίδια η Ατλέτικο, η οποία όμως είναι πολύ πίσω στη βαθμολογία. Ωστόσο, η συγκεκριμένη ομάδα είναι λίγο… κόκκινο πανί στα αποδυτήρια, καθότι πρόκειται για τη μοναδική που τους έχει νικήσει σε 90λεπτο αλλά και εκείνη που τους έχει στερήσει έναν από τους στόχους της, το κύπελλο, από το οποίο αποκλείστηκε με το 4-2 από την “Ατλέτι” στο “Μετροπολιτάνο”.

Ζητήθηκε από τον Αντσελότι να σχολιάσει τις δηλώσεις των Τσάβι και Λαπόρτα για παρασκηνιακή δράση των Μαδριλένων, αναμενόμενη η απάντηση από τον Ιταλό. “Δεν πέφτω σε αυτό το επίπεδο” απάντησε, αποφεύγει να ασχολείται με μη αγωνιστικά θέματα κατά πάγια τακτική. “Έχουμε μπροστά μας επτά πολύ σημαντικές μέρες, αλλά ούτε καθοριστικές είναι, ούτε θα κρίνουν το ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα” ανέφερε απαντώντας σε όλους όσους λένε ότι τα ματς με Ατλέτικο και Τζιρόνα που ακολουθεί κρίνουν τα πάντα.

Σε μπελάδες ο μέσος Μπέλινχαμ που φέρεται να προσέβαλε τον Γκρίνγουντ, τον κατήγγειλε η Χετάφε και ίσως κληθεί να δώσει εξηγήσεις. Δεν τίθεται θέμα τιμωρίας προς το παρόν. Έξω με κάρτες ο χαφ Τσουαμενί, αμφίβολος ως την τελευταία στιγμή ο στόπερ Ρούντιγκερ.

Ρεάλ Μαδρίτης Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 3 νίκες, σε όλες τις διοργανώσεις, στο πρωτάθλημα μετράει 6 συνεχόμενες.

* Στα 7 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις μετράει 6 G/G & over 2,5, έσπασε το σερί με τη Χετάφε.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 τη Ράγιο Βαγεκάνο εντός. Προηγήθηκε με τον Ρεϊνίλντο (35’), ισοφαρίστηκε από τον Άλβαρο Γκαρθία (42’), πέτυχε το δεύτερο στο τέλος με τον Ντεπάι (90’).

Λύτρωση το γκολ του Ντεπάι στο 90’, νωρίτερα είχε ακυρωθεί άλλο ένα γκολ του ίδιου μέσω VAR. Την άξιζε τη νίκη, στο τέλος ανάγκασε τη Ράγιο να κλειστεί στην περιοχή της, ωστόσο στο γκολ του Ντεπάι ο αντίπαλος γκολκίπερ Ντιμιτριέφσκι φέρει τεράστια ευθύνη, του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια για να καταλήξει στα δίχτυα.

Καμία σημασία όλα τα παραπάνω για τον Σιμεόνε και τους παίκτες του, από τη στιγμή που οι βαθμοί μπήκαν στο “σακούλι”. Σε πρώτη φάση στόχος είναι να αφήσει πίσω την Μπαρτσελόνα και να εδραιωθεί στην τρίτη θέση, ωστόσο με μια νίκη στο “Μπερναμπέου” η διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης θα πέσει από το διψήφιο και η “Ατλέτι” είναι από τις ομάδες που δεν θέλουν και πολύ για να πιστέψουν σε κάτι.

Αποθεωτικός ο Σιμεόνε για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αμβλύνει πολύ το κλίμα για την απόφαση που πήρε και ανακοίνωσε ο ίδιος να μην υπάρξει “πασίγιο” για το Σούπερ Καπ στο μεταξύ τους ματς κυπέλλου στο “Μετροπολιτάνο”. “Πρέπει να παίξουμε καλά, είναι μια ομάδα από τις καλύτερες, που δεν χάνει εύκολα, πολύ δυνατή στην έδρα της, με τεράστια ποιότητα ρόστερ και έναν προπονητή ο οποίος κρατάει τα ηνία στα αποδυτήρια. Εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να τραβήξουμε το παιχνίδι εκεί που μας συμφέρει” τόνισε ο Αργεντινός.

Δεν προέκυψε κάποιο νέο πρόβλημα.

Ατλέτικο Μαδρίτης Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 5 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, η 1 στην παράταση στο κύπελλο επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 7 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις, κέρδισε τα 6, έχασε στην παράταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Σούπερ Καπ.