*Στον πρώτο γύρο: Χέρενφεν – Τβέντε 3-1

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

«Τρένο» πηγαίνει η Αϊντχόφεν μέσα στο 2017, κερδίζει παντού και βελτιώνει διαρκώς το αγωνιστικό της πρόσωπο, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι δε συμμετέχει σ’ άλλες διοργανώσεις πλην του πρωταθλήματος. Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο εντός έδρας ματς με την Ουτρέχτη την περασμένη εβδομάδα, έπειτα από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και με δύο γκολ μέχρι το 55’ τελείωσε το παιχνίδι. Η PSV δεν έχει περιθώρια για γκέλες, οφείλει να κάνει μόνο νίκες, να πάρει τα ντέρμπι και να ελπίζει ότι δεν είναι πολύ αργά για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, τον μοναδικό στόχο που της έχει απομείνει. Είναι ιδιαίτερα ανεβασμένη επιθετικά μέσα στο 2017, όπου σκόραρε 15 γκολ στα πέντε ματς και δείχνει να ρολάρει.  Στους 49 πόντους οι γηπεδούχοι, είναι πάντα στο -3 απ’ τον Άγιαξ και στο -8 απ’ τη Φέγενορντ. Έρχονται από πέντε σερί εντός έδρας νίκες πρωταθλήματος με επιμέρους σκορ 13-4. Επιστρέφει ο Αρίας (Αμυντικός, 16,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 για την Αϊντχόφεν κόντρα στην Ουτρέχτη.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί Over 2,5 και G/G προέρχεται η Αϊντχόφεν ανεξαρτήτως έδρας (παίξτο στην Goalbet).

Το Αϊντχόφεν – Ναϊμέγκεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Ολοταχώς προς… μπλεξίματα οδεύει η Ναϊμέγκεν, αν δε συνέλθει και πάρει τα αποτελέσματα που πρέπει. Υπέστη τρίτη σερί ήττα την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας τοπικό ντέρμπι με την Τσβόλε, αποτέλεσμα που την άφησε στους 25 πόντους και το +6 πλέον απ’ τη ζώνη των μπαράζ, απόσταση που σε καμία περίπτωση δεν παρέχει ασφάλεια. Ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, δικαιούταν ένα γκολ, όμως είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Δέχτηκε απ’ το πουθενά το γκολ στο 57’, έκανε μεγάλη φάση για να ισοφαρίσει (δοκάρι), τελικά δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 71’. Ήταν η τρίτη σερί ήττα μετά το εντός προγράμματος εκτός έδρας 4-0 απ’ τη Φέγενορντ και το αναπάντεχο εντός έδρας 1-2 απ’ την Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Στο 1-1-4 το ρεκόρ της Ναϊμέγκεν στα τελευταία έξι εκτός έδρας ματς. Επιστρέφει ο Μαγί (Επιθετικός, 20,4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 για τη Ναϊμέγκεν κόντρα στην Τσβόλε.

Στατιστικό: 8/11 εκτός έδρας ΝG μετράει η Ναϊμέγκεν στο πρωτάθλημα.