*Δεύτερος γύρος του αγγλικού League Cup.

ΠΡΕΣΤΟΝ (Championship)

Το περασμένο Σάββατο τη βρήκε να σημειώνει την πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Championship μετά το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών. Το «θύμα» της δεν ήταν κάποιος εύκολος αντίπαλος, αλλά η ΚΠΡ και, μάλιστα, εκτός έδρας.

Η Πρέστον μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε την καλή μέρα του καλού σκόρερ Μπέκφορντ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 21’ και μετέφερε το άγχος στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, προσπάθησε και αμύνθηκε καλά, βρίσκοντας μια ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου για να κάνει το 2-0. Ήταν νίκη που θα της αποφέρει και πολλά ψυχολογικά οφέλη, μιας και οι παίκτες του Σάιμον Γκρέισον ήταν προφανές πως είχαν ανάγκη να πιστέψουν στους εαυτούς τους. Φρέσκα προβλήματα τραυματισμών δεν υπάρχουν.

Εκτός παραμένει το δίδυμο των μακροχρόνιων απόντων Μέι (φορ) και Γουντς (αμυντικός), που προσπαθούν να ξεπεράσουν τη ρήξη συνδέσμων. Ο αμυντικός Χάντιγκτον είναι ξανά διαθέσιμος και λογικά θα αγωνιστεί. Ολοκλήρωσε την πώληση του Γκάρνερ στη Ρέιντζερς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΚΠΡ.

Στατιστικό: Μετρά 4/5 N/G στα φετινά επίσημα παιχνίδια της.

ΟΛΝΤΑΜ (League One)

Το Σάββατο την βρήκε κι αυτή, όπως και την αντίπαλό της σήμερα, να κάνει «σεφτέ» στο πρωτάθλημα, καθώς με 1-0 της Μπέρι, εκτός έδρας. Πέτυχε το γκολ που έψαχνε μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά, με αυτογκόλ μάλιστα, κάτι που της έδωσε το ψυχολογικό αβαντάζ που χρειαζόταν για να αναλάβει το ρόλο «αφεντικού» στον αγώνα.

Έπαιξε καλή άμυνα, όχι ότι δεν απειλήθηκε καθόλου, αλλά δεν έδωσε την ευκαιρία στη Μπέρι να «πατήσει» εύκολα στην περιοχή της και να ψάξει με ευκολία το γκολ της ισοφάρισης. Αήττητη μετά την πρεμιέρα και την εύκολη ήττα με 3-0 από τη Μίλγουολ. Έκτοτε, μέτρησε δύο νίκες (μία για το Λιγκ Καπ, μία για το πρωτάθλημα) και δύο ισοπαλίες, αποτελέσματα που είναι προφανές πως έχουν πολύ καλή επίδραση στην ψυχολογία της.

Ο τεχνικός Στέφεν Ρόμπινσον προβληματίζεται για το αν πρέπει να παρατάξει και πάλι τους βασικούς στη σημερινή αναμέτρηση, δεδομένης και της κούρασης που θα υπάρξει. Φρέσκα προβλήματα δεν υφίστανται, εκτός παραμένει μόνο ο μέσος Μάρτιν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπέρι.

Στατιστικό: Μετρά 4/5 N/G στα φετινά επίσημα παιχνίδι της.