*Το Παγκόσμιο Κύπελλο U20 διεξάγεται στην Νότιο Κορέα. Έξι όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν οι δύο πρώτες κάθε ομίλου μαζί με τις τέσσερις καλύτερες τρίτες, για να διαμορφωθεί έτσι η φάση των «16» της διοργάνωσης.

*Τέταρτος όμιλος: Ιαπωνία U20 3β. (1 αγ.), Ουρουγουάη U20 3β. (1 αγ.), Νότιος Αφρική U20 0β. (1 αγ.), Ιταλία U20 0β. (1 αγ.)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ U20

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε η Ουρουγουάη U20, ξεκινώντας με νίκη την πορεία της στην διοργάνωση. Πιο συγκεκριμένα, το σύνολο του Φαμπιάν Κόιτο αντιμετώπισε την Ιταλία, στο ντέρμπι του ομίλου, και πήρε τη νίκη με σκορ 0-1. Ένα γκολ από τον Αμαράλ στο 76ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην “Σελέστε”. Ωστόσο, το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη πιο μεγάλο, όμως ο Ντε Λα Κρουζ είδε τον Ιταλό τερματοφύλακα να του λέει “όχι” σε εκτέλεση πέναλτι.

Με τη νίκη της αυτή, η Ουρουγουάη είναι στην πρώτη θέση μαζί με την σημερινή της αντίπαλο, Ιαπωνία, κόντρα στην οποία θέλει να κάνει το 2×2 και να βρεθεί στην επόμενη φάση. Λόγω των τραυματισμών που υπέστησαν στο παιχνίδι κόντρα στην Ιταλία, οι Ροντρίγκο Αμαράλ (ΕΠ 7/1) και Φακούντο Βάλερ (ΕΠ 12/1) ακολούθησαν ατομικό πρόγραμμα και για σήμερα είναι αμφίβολοι.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί της Ιταλίας U20 για το Παγκόσμιο Κύπελλο U20.

Στατιστικό: N/G τα έξι από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Goalbet)

Το Ουρουγουάη U20 – Ιαπωνία U20 παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΙΑΠΩΝΙΑ U20

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Ιαπωνία U20 μπήκε με το δεξί στους ομίλους της διοργάνωσης. Για την πρώτη αγωνιστική, το σύνολο του Ατσούσι Ουτσιγιάμα αντιμετώπισε τη Νότια Αφρική, από την οποία και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το έβδομο μόλις λεπτό. Εν τέλει όμως, οι “σαμουράι” έκανα την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη με 1-2, χάρη στα τέρματα των Ογκάβα (47′) και Ντοάν (72′).

Μετά και από αυτό το θετικό αποτέλεσμα, η Ιαπωνία είναι στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Ουρουγουάη, οπότε και το σημερινό παιχνίδι θα κρίνει πολλά. Αξίζει να σημειωθεί πως η αναμέτρηση αυτή ξυπνάει μνήμες 1999 στην Ιαπωνία, όταν και είχε επικρατήσει με 2-1 της Ουρουγουάης και προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της. Εκεί γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με το βαρύ 4-0.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-2 επί της Νοτίου Αφρικής U20 για το Παγκόσμιο Κύπελλο U20.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.