*Στον πρώτο γύρο: Γιορκ – Ντάγκεναμ & Ρεντ 0-2

ΝΤΑΓΚΕΝΑΜ & ΡΕΝΤ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Ντάγκεναμ & Ρεντ, μετά και από αυτή στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπάροου (2-1). Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Τζον Στιλ φιλοξενήθηκε από την Όλντερσοτ, στην έδρα της οποίας και ηττήθηκε με σκορ 3-1. Το μοναδικό τέρμα από πλευράς φιλοξενούμενων σημείωσε στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντόι, μειώνοντας προσωρινά σε 2-1 για την ομάδα του.

Μετά και από αυτή την ήττα της, η Ντάγκεναμ & Ρεντ υποχώρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 67 βαθμούς. Με 63 τέρματα στο ενεργητικό της, έχει μια από τις καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας. Δέκα νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της. Απών είναι ο τραυματίας Λουκ Γκάριτζ (ΜΕ 20/6).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Όλντερσοτ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Το Ντάγκεναμ & Ρεντ – Γιορκ παίζει στην Betshop

ΓΙΟΡΚ

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών προέρχεται η Γιορκ, η οποία και μετράει δυο νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Γκάρι Μιλς φιλοξένησε την Σάουθπορτ, κόντρα στην οποία μπορεί να προηγήθηκε μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Νιούτον, όμως στη συνέχεια δέχθηκε τρία τέρματα, με τον Όλιβερ να μειώνει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σε 2-3. Στην επανάληψη, δυο τέρματα του Πάρκιν (64′, 78′) και ένα από τον Μόργκαν-Σμιθ (72′) χάρισαν εν τέλει τη νίκη στην Γιορκ (5-3).

Με τη νίκη που πήρε, έφτασε τους 36 βαθμούς σε 37 παιχνίδια και βρίσκεται στην 22η θέση, ούσα και εντός επικίνδυνης ζώνης. Στους πέντε βαθμούς η διαφορά της από τη σωτηρία της. Επιπλέον, με 41 τέρματα στο ενεργητικό της, έχει μια από τις χειρότερες επίθεσεις της κατηγορίας. Μια νίκες, οκτώ ισοπαλίες και εννέα ήττες ο μέχρι τώρα εκτός έδρας απολογισμός της, ούσα αήττητη στα έξι τελεταία (1-5-0), παίρνοντας την ισοπαλία στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-3 επί της Σάουθπορτ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.