*Φάση ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης περνάν οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.

*Τρίτος όμιλος: Αλ Αχλί (ΣΑ) 8β. (4 αγ.), Ζομπαχάν 7β. (4 αγ.), Αλ Αΐν 6β. (4 αγ.), Μπανιονκόρ Τασκένδης 0β. (4 αγ.)

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Αχλί – Μπανιονκόρ Τασκένδης 2-0

ΜΠΑΝΙΟΝΚΟΡ ΤΑΣΚΕΝΔΗΣ (Ουζμπεκιστάν)

Άποντη εξακολουθεί να είναι η Μπανιονκόρ Τασκένδης μετά από τέσσερα παιχνίδια στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας ηττηθεί σε όλα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σεργκέι Λουσχάν φιλοξενήθηκε από την Ζομπαχάν, από την οποία γνώρισε την ήττα με 2-1, από την οποία και βρέθηκε με δυο γκολ πίσω στο σκορ, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφεραν οι Ουζμπέκοι, ήταν να μειώσουν για το τελικό 2-1, με το τέρμα του Νουρμάτοφ (72′). Μετά από τέσσερα παιχνίδια, παραμένει στην τελευταία θέση, έχοντας αποκλειστεί και τυπικά από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Την περασμένη Πέμπτη, η Μπανιονκόρ Τασκένδης φιλοξένησε την Ντιναμό Σαμαρκάντ, για το πρωτάθλημα του Ουζμπεκιστάν, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Ο Καμντάμοφ στο 26′ το γκολ των γηπεδούχων, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, με εννέας βαθμούς, όσους έχει και η Σορτάν, με παιχνίδι περισσότερο. Αγνοεί την ήττα στα δυο τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας μια νίκη και μια ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ντιναμό Σαμαρκάντ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Μπανιονκόρ Τασκένδης – Αλ Αχλί παίζει στον Stoiximan

ΑΛ ΑΧΛΙ (ΣΑ)

Αήττητη παραμένει στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Αλ Αχλί, η οποία και μετράει δυο νίκες και δυο ισοπαλίες μέχρι τώρα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γκρος φιλοξενήθηκε από την Αλ Αΐν, με την οποία και μοιράστηκε το βαθμό της ισοπαλίας. Αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, εν τέλει κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, “απαντώντας” ισάριθμες φορές. Και τα δυο τέρματα της Αλ Αχλί, σημείωσε ο Ομαρ Αλ Σομάχ στο 43ο και στο 89ο λεπτό. Με οκτώ βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια, η Αλ Αχλί είναι στην πρώτη θέση του ομίλου και σήμερα θέλει ακόμη μια νίκη για να “κλειδώσει” την πρόκριση.

Την Πέμπτη, φιλοξένησε την Αλ Φαϊσάλι, για το πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος, εν τέλει έκανε την ανατροπή στην επανάληψη. Οι Ακέλ Αλ Σαμπί (51′) και Μοχανάντ Ασερί (72′) τα γκολ της νίκης για την Αλ Αχλί. Μετά από 24 παιχνίδια είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 49 βαθμούς, όσους έχει και η Αλ Νασρ. Είναι αήττητη στα δέκα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και μετράει πέντε νίκες και πέντε ισοπαλίες. Επιπλέον, μετράει τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες στις έξι τελευταίες εξόδους της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Αλ Φαϊσάλι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.