ΜΟΝΤΕΡΕΪ

Παρότι ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα του Μεξικού το 2016, η Μοντερέι ενδέχεται να ολοκληρώσει τη σεζόν με άδεια χέρια, μετά και ήττα της με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι με την Κλαμπ Αμέρικα. Η ομάδα του Αντόνιο Μοχάμεντ δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες για κάποιο γκολ, από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο βρέθηκε πίσω στο σκορ από το δεύτερο μόλις λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να φτάσει ποτέ στην ισοφάριση. Πλέον δεν μπορεί να βασιστεί και στην έδρα της, εκεί όπου μέχρι και το Μάρτιο ήταν αήττητη για 14 μήνες και πλέον έχει χάσει τα τρία από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Κλαμπ Αμέρικα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Τις πιθανότητες πρόκρισης θέλει να εξαντλήσει στο αποψινό παιχνίδι της η Κλαμπ Αμέρικα. Ο Οσβάλντο Μαρτίνεζ ήταν αυτός που με γκολ του στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, έχοντας σε μεγάλα κέφια και τον Ούγκο Γκονζάλεζ, που δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίσουν κάποιο τέρμα. Έχοντας εξασφαλίσει ήδη την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ, η ομάδα του Ιγκνάσιο Άμπριτζ βρίσκεται σε καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και έχει λιγότερη πίεση από ότι η αποψινή της αντίπαλος, κάτι που μπορεί να του δώσει αυτό που χρειάζονται για την πρόκριση.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μοντερέι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.