*Στο Απερτούρα: Τολούκα – Μονάρκας 2-2

ΜΟΝΑΡΚΑΣ

Μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της Τζαγκουάρες πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Μονάρκας, χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι Άντι Πόλο και Μανουέλ Ρουιντίαζ. Ήταν ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα για τον τεχνικό Ρομπέρτο Ερνάντεζ, στο πρώτο του παιχνίδι στο πάγκο της ομάδας, και παρολο που η Μονάρκας παραμένει στην τελευταία θέση της μάχης του υποβιβασμού, έκλεισε τη διαφορά από τις Τζαγκουάρες και Βερακρούζ, με τις οποίες και μάχεται στις τελευταίες θέσεις. Η Μονάρκας πρέπει να αρχίσει να μαζεύει βαθμούς όπου μπορεί και μπορεί να “βολευτεί” και με μια ισοπαλία κόντρα στην πρωτοπόρο, απόψε. Στα θετικά είναι το γεγονός πως άπαντες θα δώσουν το παρών απόψε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Τζαγκουάρες για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΤΟΛΟΥΚΑ

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πέρασε η Τολούκα, μετά και την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βερακρούζ την Κυριακή, χάρη στο τέρμα του Φερνάντο Ουρίμπε στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ρολάντο Κρισάντε έχει σκοράρει μόλις οκτώ τέρματα στη φετινή σεζόν, όμως έχει δεχθεί μόλις τρία, έχοντας την καλύτερη αμυντική λειτουργία του πρωταθλήματος. Το γεγονός αυτό την έχει φέρει στο δρόμο των επιτυχιών και πλέον βρίσκεται πάνω από την Τιχουάνα με 13 βαθμούς στα έξι πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Πρέπει να γίνει πιο ουσιώδης στο επιθετικό κομμάτι εάν θέλει να διεκδικήσει τον τίτλο, με τη δυνατή της άμυνα να την οδηγεί μακριά.

Μεσοβδόμαδα, η Τολούκα φιλοξένησε την Βερακρούζ για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν το μισάωρο, εν τέλει πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο τέρμα του Άντι Γκαρσία στο 89ο λεπτό. Με εφτά βαθμούς μετά από τρία παιχνίδια, η Τολούκα είναι στην πρώτη θέση του όγδοου ομίλου, πέντε βαθμούς πάνω από την δεύτερη Βεραρκούζ.

Αμφίβολος λόγω τραυματισμού είναι ο Άαρον Γκαλίνδο (ΑΜ 9/0), ενώ εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν θα παραμείνει ο Αλέξις Βέγκα (ΕΠ 12/1) με ρήξη χιαστού συνδέσμου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βερακρούζ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.