*Κύπελλο Συνομοσπονδιών (Confederations Cup) 2017 – Η διοργάνωση λαμβάνει χώρα ένα χρόνο πριν τη διεξαγωγή του Παγκοσμίου Κυπέλλου και φιλοξενείται από τη διοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Συμμετέχουν συνολικά οκτώ ομάδες, που είναι χωρισμένες σε δύο γκρουπ των τεσσάρων. Οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου παίρνουν την πρόκριση στα ημιτελικά.

*Οι δύο χώρες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ

«Ικανοποιημένος απ’ την εμφάνιση, αλλά όχι απ’ το αποτέλεσμα». Αυτό δήλωσε ο Ούγκο Μπρόος μετά την πρεμιέρα του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, που βρήκε το Καμερούν να χάνει 0-2 απ’ τη Χιλή. Το πάλεψαν πολύ οι Αφρικανοί, οι οποίοι πήραν παθητικό ρόλο απ’ την αρχή, δεν ενδιαφέρθηκαν ιδιαίτερα για το επιθετικό κομμάτι, όμως έδειχναν ικανοί να αντέξουν παρά την πίεση. Τελικώς, λύγισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου δέχτηκαν δύο γκολ και ηττήθηκαν. Η εμφάνιση τους ήταν καλή μόνο στο αμυντικό κομμάτι, επιθετικά δεν έδειξαν σχεδόν τίποτα, σήμερα καλούνται να αποδώσουν περισσότερα σε δημιουργικό επίπεδο.

«Η Αυστραλία παίζει με ενθουσιασμό και μαχητικότητα και σίγουρα θα είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος. Είναι ομάδα με διαφορετική τακτική σε σχέση με τη Χιλή, αλλά παραμένει πολύ ισχυρή. Οφείλουμε να κερδίσουμε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση», εξήγησε ο Μπρόος. Δεν προέκυψαν προβλήματα, το πιθανότερο είναι να δούμε ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με την πρεμιέρα.

Προηγούμενο ματς: Ήττα για το Καμερούν με 0-2 κόντρα στη Χιλή. Το 0-1 ο Βιδάλ στο 81’, το 0-2 ο Βάργκας στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από 7/9 ΝG έρχεται το Καμερούν ανεξαρτήτως έδρας (δες το στην Betshop).

Στοιχημάτισε τώρα στο Καμερούν – Αυστραλία

Δείτε τα Προγνωστικά Confederations Cup (Κλικ Εδώ)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Μια τιμητική ήττα υπέστη η Αυστραλία στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών. Μπορεί η Γερμανία να παρατάσσεται με πολλές αλλαγές, εντούτοις δεν παύει να αποτελεί μια απ’ τις πιο ποιοτικές ομάδες του πλανήτη. Συνεπώς, το τελικό 3-2 υπέρ των Γερμανών μόνο χαμόγελα μπορεί να προκαλέσει στα «καγκουρό», που έκαναν ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσαν να έχουν τεθεί οριστικά εκτός αγώνα. Ισοφάρισαν απ’ το πουθενά, αλλά μερικά λεπτά αργότερα ήρθε το 1-2 και γρήγορα στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε και το 3-1. Αξιοπρεπής ήττα για τα «καγκουρό», που δεν είχαν πολλές ελπίδες να πάρουν αποτέλεσμα, σήμερα θέλουν οπωσδήποτε «τρίποντο» για να μπουν στο «παιχνίδι» της πρόκρισης.

«Η αντίδραση μας και ο τρόπος με τον οποίο διαχειριστήκαμε το ματς με τη Γερμανία ήταν στο επίπεδο που θέλουμε. Έχουμε δείξει ότι μπορούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο κόντρα στις κορυφαίες ομάδες του κόσμου, το πλάνο είναι να συνεχίσουμε να εξαλλασσόμαστε», εξήγησε ο γκολκίπερ Ράιαν. Τα ΜΜΕ έκαναν λόγο για πρόθεση τουλάχιστον τριών αλλαγών στην ενδεκάδα απ’ τον κόουτς Ποστέκογλου, ο οποίος θεωρεί ότι η ομάδα του δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε τρεις αγώνες σε διάστημα εφτά ημερών.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-2 για την Αυστραλία κόντρα στη Γερμανία στην πρεμιέρα. Προηγήθηκε η Γερμανία με τον Στιντλ στο 5’, ισοφάρισε ο Ρόγκιτς στο 41’. Το 1-2 ο Ντράξλερ με πέναλτι στο 44’, το 1-3 ο Γκορέτσκα στο 48’. Μείωσε για την Αυστραλία ο Γιούριτς στο 56’.

Στατιστικό: Από 4/6 Over 2,5 έρχεται η Αυστραλία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.