*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Γκέιτσχεντ – Ιστλεϊ 1-1

ΙΣΤΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστλεϊ έφερε 3-3 εντός έδρας απέναντι στην Ολντερσοτ, αν και προηγήθηκε 2-0 και 3-1 στο πρώτο ημίχρονο! Ανοιξε το σκορ με τον Κάρτερ στο 11’ και ο Σισέ στο 19’ έκανε 2-0, πριν μειώσει ο Μπάρχαμ στο 23’, με τον ΜακΝτόναχ να της δίνει πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στο 45’. Αλλά δέχθηκε ένα δεύτερο γκολ από τον Τζόρνταν στο 51’, με την ισοφάριση να έρχεται από τον Κάμπελ στο 88ο λεπτό.

Η Ιστλεϊ «αυτοκτόνησε» αγωνιστικά, καθώς έφερε 3-3 εντός έδρας κόντρα στην Ολντερσοτ, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να το ελέγχει, με την ισοφάριση να έρχεται λίγο πριν το τέλος και ενώ κέρδιζε με 2-0 και 3-1 στο ημίχρονο! Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, δεύτερη και στα εφτά πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει παίξει στο γήπεδό της, στα οποία δεν έχει χάσει.

Είναι ακόμη εντός πρώτης επτάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία που οδηγεί σε αυτά, ούσα πλέον στο +2 από την ομάδα που είναι στην όγδοη, αλλά με χειρότερη διαφορά τερμάτων από αυτήν.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών.

Ιστλεϊ Στατιστικά

*Εχει 16/23 under 2,5 εντός έδρας, 14/21 στο πρωτάθλημα

*Εχει 16/23 N/G εντός έδρας, 15/21 στο πρωτάθλημα

ΓΚΕΪΤΣΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γκέιτσχεντ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Όλτρινχαμ με τέρμα του Ντινάγκα στο 33’, ενώ στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι και διαμαρτυρήθηκαν για κάποια πέναλτι που θεώρησαν πως έπρεπε να κερδίσουν.

Η Γκέιτσχεντ κέρδισε και την Ολτρινχαμ με 0-1 εκτός έδρας, με αυτή να είναι η πέμπτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα! Ταυτόχρονα έχει εξασφαλίσει και την παρουσία της στο «Wembley» στον τελικό του κυπέλλου ερασιτεχνών, όπου θα διεκδικήσει έναν τίτλο. Και δεν χάνει εδώ και εννιά αγώνες για όλους τους θεσμούς, με πέντε νίκες, όλες σερί στο πρωτάθλημα, αν και μόνο οι δύο εξ αυτών ήταν μακριά από την έδρα της.

Πλέον έχει ανέβει στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας αποκτήσει και μία σημαντική απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +6, από την ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας παίξει και τα λιγότερα παιχνίδια στην κατηγορία. Υπενθυμίζεται πώς της αφαιρέθηκε ένας βαθμός για αντικανονική συμμετοχή παίκτη σε παιχνίδι.