*Στον πρώτο γύρο: Ρόντα – Χέρακλες 1-1

ΧΕΡΑΚΛΕΣ

Μια παλικαρίσια νίκη πήρε η Χέρακλες την περασμένη εβδομάδα εκτός έδρας κόντρα στη Βίλεμ. Παρά το γεγονός ότι είδε το ματς να «στραβώνει» από νωρίς με πέναλτι εις βάρος της (1-0) και αποβολή του γκολκίπερ Κάστρο, έμεινε όρθια και επεφύλαξε αντίδραση στο δεύτερο μέρος. Όλα έγιναν μέσα σε 7 λεπτά για τη Χέρακλες, που ισοφάρισε με απίστευτο μακρινό σουτ του Φαν Όινεν στο 62’ και μέχρι το 68’ βρήκε άλλα δύο γκολ στατικές φάσεις για το 1-3! Ήταν η πρώτη νίκη του 2017 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετρούν μόνο ήττες στο νέο έτος και είχαν ανάγκη τους βαθμούς. Ανέβηκαν στους 24 πόντους και την 11η θέση, στο +7 απ’ τη ζώνη των μπαράζ και στο +8 απ’ την ουραγό Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Από δύο σερί εντός έδρας ήττες προέρχεται η Χέρακλες, είχαν προηγηθεί τρεις διαδοχικές νίκες. Επιστρέφει ο Μπρουνς (Μέσος, 20,0), αρκετοί παίκτες ταλαιπωρήθηκαν από ίωση μεσοβδόμαδα και δεν είναι βέβαιο ποιοι και πόσοι θα είναι στο 100% σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-3 για τη Χέρακλες κόντρα στη Βίλεμ.

Στατιστικό: Από 5/6 εντός έδρας Over 2,5 προέρχεται η Χέρακλες στο πρωτάθλημα (παίξτο στην Goalbet).

Το Χέρακλες – Ρόντα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΟΝΤΑ

Δεν πήρε αυτό που άξιζε η Ρόντα την περασμένη εβδομάδα στο ιδιαίτερα δύσκολο εντός έδρας ματς με τον Άγιαξ. Ερχόταν απ’ το εμφατικό 4-0 επί της Εξέλσιορ και μπήκε με αυτοπεποίθηση στο γήπεδο, έκανε πολύ καλό πρώτο μέρος και δικαιούταν ένα γκολ, όμως δεν τιμώρησε το κακό διάστημα του Άγιαξ. Ξεκίνησε καλύτερα και το δεύτερο 45λεπτο, αλλά σε μια ανύποπτη στιγμή ήρθε το 0-1 του Κλάασεν, χωρίς ο «Αίαντας» να είναι απειλητικός. Άδικο το τελικό 0-2, καθώς η Ρόντα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία. Έμεινε στους 16 πόντους και πλέον είναι ισόβαθμη με την Γκόου Αχέντ Ιγκλς, στο -2 απ’ τη γραμμή της απευθείας σωτηρίας, σήμερα παίζει δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, όπου η ισοπαλία δε θα είναι κακό αποτέλεσμα. Στο 0-3-2 το ρεκόρ της Ρόντα στα τελευταία πέντε εκτός έδρας ματς, στα τέσσερα εκ των οποίων δε σκόραρε.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 για τη Ρόντα κόντρα στον Άγιαξ.

Στατιστικό: Από 7 σερί NG προέρχεται η Ρόντα ανεξαρτήτως έδρας.