*Στον πρώτο γύρο: Μποτοσάνι – Ντιναμό Βουκουρ. 2-1

*Η αναμέτρηση δεν διεξάγεται στην φυσική έδρα της Ντιναμό, το “Ştefan cel Mare”, αλλά στο “Arena Naţională”.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡ.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη από την πλευρά της, η Ντιναμό, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ιάσι (3-1) και Βιτορούλ (1-2). Την περασμένη Δευτέρα, η ομάδα της πρωτεύουσας φιλοξενήθηκε από την Κονκόρντια, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 2-1. Το μοναδικό τέρμα από πλευράς Ντιναμό, σημείωσε στο 51ο λεπτό ο Νέμετς, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1 για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Ιοάν Αντόνε στον πάγκο της, με τον Κόσμιν Κόντρα να τον διαδέχεται, υπογράφοντας μέχρι το τέλος της σεζόν. Μετά και από τη νέα της ήττα, η Ντιναμό είναι στην έβδομη θέση, όπου και μετράει 32 βαθμούς. Παράλληλα, διαθέτει μια από τις καλύτερες επιθέσεις με 35 τέρματα μέχρι τώρα. Έξι νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα. Απών είναι ο τραυματίας Λαουρέντιου Μπρανέσκου (ΤΕ 17/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κονκόρντια για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Την πρώτη της νίκη μετά από οκτώ αγωνιστικές και με απολογισμός τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες, πανηγύρισε και πάλι η Μποτοσάνι. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Λέο Γκροζάβου φιλοξένησε την Κραϊόβα, της οποίας και επικράτησε με σκορ 1-0. Παρότι όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωσε ισόπαλο χωρίς τέρματα, εν τέλει ο Κουκού λύτρωσε την ομάδα του, βρίσκοντας δίχτυα τέσσερα λεπτά πριν από την συμπλήρωση των 90′. Με τη νίκη της αυτή, έφτασε τους 29 βαθμούς, ούσα και στην όγδοη θέση, όπου και “συγκατοικεί” με την Βολουντάρι. Τρεις νίκες, δυο ισοπαλίες και έξι ήττες ο μέχρι τώρα εκτός έδρας απολογισμός της, μετρώντας μόλις ένα βαθμό στις έξι τελευταίες εξόδους της. Απόντας είναι ο Κάταλιν Γκολόφκα (ΕΠ 18/3), ο οποίος συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κραϊόβα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.