* Η Λεβερκούζεν δέχθηκε γκολ στα δύο από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Λεβερκούζεν σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Χέρτα γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Καθοριστική αναμένεται η σημερινή αναμέτρηση της Λεβερκούζεν με τη Χέρτα, όσον αφορά τη μάχη των δύο για κατάκτηση της τρίτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Πιο συγκεκριμένα αν οι «ασπιρίνες» καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη τότε θα πετύχουν και μαθηματικά τον στόχο τους, καθώς απέχουν πέντε βαθμούς από τους πρωτευουσιάνους. Σε δαιμονιώδη φόρμα βρίσκεται το συγκρότημα του Σμιντ, καθώς παραμένει αήττητο εδώ και επτά αγωνιστικές έχοντας σημειώσει μία ισοπαλία και έξι σερί νίκες. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Άουγκσμπουργκ (3-3 εκτός έδρας) επικράτησε των Αμβούργο (1-0 εντός έδρας), Στουτγκάρδη (2-0 εκτός έδρας), Βόλφσμπουργκ (3-0 εντός έδρας), Κολωνία (2-0 εκτός έδρας), Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3-0 εντός έδρας) και Σάλκε (3-2 εκτός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας στο 14’ με τον Τσούπο Μοτίνγκ. Στο 29’ ο Σανέ διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα εννέα λεπτά μετά την έναρξη αυτού, ο Μπραντ μείωσε για τους φιλοξενούμενους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπελαραμπί έφερε την αναμέτρηση στα ίσα. Το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της Λεβερκούζεν διαμόρφωσε στο 60’ ο Τσιτσαρίτο. Ο Γιέντβαϊν αναμένεται να αντικαταστήσει τον Ταχ στο κέντρο της αμυντικής γραμμής, με τον Χίλμπερτ να μετακομίζει στο δεξί άκρο αυτής.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε στην έδρα της Σάλκε η Λεβερκούζεν επικρατώντας με 3-2, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό για στοίχημα: Η Λεβερκούζεν επικράτησε στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Λεβερκούζεν – Χέρτα

ΧΕΡΤΑ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Χέρτα στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Μετά τις δύο σερί νίκες κόντρα στις Σάλκε (2-0 εντός έδρας) και Ίνγκολσταντ (2-1 εντός έδρας) το συγκρότημα του Ντάρνταϊ μοιράστηκε από ένα βαθμό με το Ανόβερο (2-2 εντός έδρας), ενώ γνώρισε την ήττα από τις Γκλάντμπαχ (5-0 εκτός έδρας), Χόφενχαϊμ (2-1 εκτός έδρας) και Μπάγερν Μονάχου (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βιντάλ στο 48’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ντάγκλας Κόστα έντεκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’.

Με πρώτο στόχο να μην γνωρίσει την ήττα ταξιδεύουν στην έδρα της Λεβερκούζεν οι πρωτευουσιάνοι. Έτσι θα συνεχίσουν να ελπίζουν στην κατάκτηση της τρίτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Αξίζει να σημειώσουμε πως με τους 49 βαθμούς που συγκέντρωσαν τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος βρίσκονται στο +1 από την Γκλάντμπαχ και στο +4 από τις Μάιντς και Σάλκε. Το πρόβλημα τραυματισμού του ξεπέρασε ο Γιάρσταϊν, ο οποίος αναμένεται να βρεθεί κάτω από τα γκολπόστ της Χέρτα για τη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Χέρτα από την Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Χέρτα δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.