Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά.

*Κόπα Σουνταμερικάνα – 2ος γύρος. Αγώνας ρεβάνς. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Πρώτο παιχνίδι: Μπλούμινγκ Σ.ΚΡ – Ατλ. Τζούνιορ 0-2

ΑΤΛ. ΤΖΟΥΝΙΟΡ (Κολομβία)

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Κόπα Σουνταμερικάνα βρίσκεται η Τζούνιορ, μετά και τη νίκη που πήρε στο πρώτο παιχνίδι, στην έδρα της Μπλούμινγκ (0-2). Απο ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα του Τζιοβάνι Ερνάντεζ, με τον Οβελάρ να ανοίγει το σκορ στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης και τον Τολόζα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 52′. Μια νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στην επόμενη φάση, αρκεί βέβαια να διαχειριστεί σωστά το αποψινό παιχνίδι μπροστά στο κοινό της και να μην πέσει θύμα έκπληξης, πράγμα που είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβεί. Εκτός αποστολής από τον αποψινό επαναληπτικό θα είναι ο Ζαρλάν Μπαρέρα, ο οποίος τραυματίστηκε στο παιχνίδι με την Φορταλέζα. Αντιθέτως, στη διάθεση του προπονητή του είναι κανονικά ο Χάμες Σάντσεθ, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Προερχέται από την εντός έδρας ήττα 1-2 από την Φορταλέζα για το πρωτάθλημα. Αν και προηγήθηκε λίγο πριν από το ημίχρονο με το τέρμα του Γκονζάλεζ, εν τέλει είδε τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή στην επανάληψη, με δυο πέναλτι, παίρνοντας παράλληλα τη νίκη στο 90′. Η Τζούνιορ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Τόρο (90′) και Πέρεζ (90′). Αγνοεί τη νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα, όπου και μετράει μια ισοπαλία και δυο ήττες, ούσα και στην 13η θέση της βαθμολογίας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Φορταλέζα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΛΟΥΜΙΝΓΚ Σ.ΚΡ (Βολιβία)

Εξαιρετικά δύσκολο το έργο της Μπλούμινγκ στο αποψινό παιχίδι, η οποία μόνο με κάποιο θαύμα θα μπορέσει να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η ομάδα του Μαουρίσιο Σόρια δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της στο πρώτο παιχνίδι, όπου και γνώρισε την ήττα με 0-2. Ένα αποτέλεσμα που δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο και την ομάδα εκτός διοργάνωσης κατά πάσα πιθανότητα. Πλέον καλείται να κάνει μια επική ανατροπή και να κυνηγήσει μια πιθανή νίκη πρόκριση στην έδρα της Ατλέτικο Τζούνιορ. Ο Σόρια δεν μπορεί να υπολογίζει στους μέσους Σέγιας και Ριβέρο, καθώς αμφότεροι είναι τραυματίες.

Προέρχεται από την εντός έδρας “λευκή” ισοπαλία με την Κλαμπ Ουνιβερσιτάριο, για τη τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Αργεντινής. Με την ισοπαλία που πήρε στην αναμέτρηση αυτή, η Μπλούμινγκ αγνοεί τη νίκη μετά από τρία παιχνίδια, όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα, έχοντας και ένα ματς λιγότερο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κλαμπ Ουνιβερσιτάριο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.