Εξ αναβολής αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν προγραμματισμένη για τις 21 Ιανουαρίου, ωστόσο πάρθηκε η απόφαση για αναβολή λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων που επικρατούσαν στην περιοχή του Άσκολι Πιτσένο.

* Η Άσκολι αναδείχθηκε ισόπαλη στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Προ Βερτσέλι αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Προ Βερτσέλι αγνοεί τη νίκη στα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΑΣΚΟΛΙ

Αήττητη παραμένει η Άσκολι στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και έξι ισοπαλίες. Στις τρεις τελευταίες το συγκρότημα του Αλιέτι μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τσεζένα (2-2 εκτός έδρας), Σπαλ (1-1 εκτός έδρας) και Τραπάνι (2-2 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία το προηγούμενο Σάββατο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 2-0, χάρη στα γκολ του Φαβίλι (13’, 22’). Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 57’ ο Σίτρο μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Μανκόνι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Άσκολι για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη και πέντε ισοπαλίες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις πέντε σημειώθηκε goal-goal. «Η αναμέτρηση κόντρα στην Προ Βερτσέλι είναι πολύ σημαντική για εμάς. Κόντρα στην Τραπάνι πραγματοποιήσαμε μία πολύ καλή εμφάνιση. Το κακό είναι πως μετά το 2-0 πιστέψαμε πως η αναμέτρηση είχε κριθεί», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Άσκολι.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Άσκολι και Τραπάνι στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Άσκολι με αντίπαλο την Προ Βερτσέλι σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΡΟ ΒΕΡΤΣΕΛΙ

Κάτω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας, βρίσκεται μετά το πέρας 25 αγωνιστικών (σ.σ. χρωστάει τη σημερινή κόντρα στην Άσκολι) η Προ Βερτσέλι με τους ισάριθμους βαθμούς που συγκέντρωσε. Αφού επικράτησε της Φροζινόνε (2-0 εντός έδρας) στις 30 Δεκεμβρίου το συγκρότημα του Λόνγκο αναδείχθηκε ισόπαλο με την Τσιταντέλα (0-0 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τραπάνι (3-1 εντός έδρας) και Σπέτσια (2-0 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία το προηγούμενο Σάββατο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ματζιόρε στο 54’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Φαμπρίνι εννέα λεπτά πριν το τέλος των 90’. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Προβεντέλ στο 54’. Χωρίς νίκη παραμένει η Προ Βερτσέλι στις έντεκα συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση (πέντε ισοπαλίες, έξι ήττες/ 7-16 τα γκολ).

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Προ Βερτσέλι από την Σπέτσια, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Προ Βερτσέλι παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Άσκολι σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στον Stoiximan)