17η αγωνιστική

*Η Ζαλγκίρις Βίλνιους δεν έχει ηττηθεί ποτέ από την Παλάνγκα, όπου σε τρία μεταξύ τους ματς μετράει ισάριθμες νίκες, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

*Στον πρώτο γύρο: Ζαλγκρίρις Βίλνιους – Παλάνγκα 4-0

*Στον δεύτερο γύρο: Παλάνγκα – Ζαλγκίρις Βίλνιους 1-2

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ

Την πρώτη της ήττα μετά από τέσσερα παιχνίδια, όπου μετρούσε ισάριθμες νίκες, υπέστη η Ζαλγκίρις Βίλνιους. Το Σάββατο, η ομάδα του Αουρέλιους Σκαρμπάλιους φιλοξένησε την Στούμπρας, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Ένα γκολ στο 59ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση.

Παρά την ήττα της αυτή, παραμένει σταθερά στην δεύτερη θέση με 31 βαθμούς, οκτώ λιγότερους από την πρωτοπόρο Σούντουβα, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Επιπλέον, με 27 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει την δεύτερη πιο παραγωγική επίθεση της κατηγορίας. Επικράτησε μόλις μια φορά στα τέσσερα τελευταία εντός της, όπου μετράει ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες. Τραυματίας είναι ο Γκεόργκ Φρεϊτζέιμας (ΑΜ 2/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Στούμπρας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Το Ζαλγκίρις Βίλνιους – Παλάνγκα παίζει στην Betshop

ΠΑΛΑΝΓΚΑ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Παλάνγκα, μετά και τη νίκη επί της Γιοβάνα (3-1 εντός). Το Σάββατο, η ομάδα του Βάλντας Τράκις φιλοξένησε την Σούντουβα, κόντρα στην οποία γνώρισε μια πολύ βαριά ήττα με σκορ 1-4. Ούσα πίσω στο σκορ με τέσσερα τέρματα, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει για το τελικό αποτέλεσμα, με το γκολ του Ούρμπις στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από 17 αναμετρήσεις είναι στην έκτη θέση, όπου και μετράει 16 βαθμούς, δυο πάνω από την ουραγό Γιοβάνα. Επιπλέον, με 29 τέρματα παθητικό, διαθέτει την χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Μόλις ένα διπλό σε εφτά εξόδους φέτος, όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Τιμωρημένος είναι ο Γουάλι Ντιούφ (ΑΜ 16/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από την Σούντουβα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.