*24η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ρέγκενσμπουργκ – Χολστάιν Κίελ 0-0

*Over 2,5 στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Σαντχάουζεν. Ο Βαλ άνοιξε το σκορ στο 47′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Εβινά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε πέναλτι αστόχησε ο Ρις στο 87′ για τη Χόλσταϊν Κίελ.

Σκούρα τα βρήκε η Χόλσταϊν Κίελ κόντρα σε μία άκρως ανταγωνιστική Σαντχάουζεν, από την έδρα της οποίας επέστρεψε με τον βαθμό (1-1) την προηγούμενη βδομάδα. Δημιούργησε κάποιες μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει περαιτέρω, την ώρα που οι γηπεδούχοι σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια της. Την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Ρις στο 26′.

Οι “πελαργοί” γνώρισαν μόλις δύο ήττες στις 16 τελευταίες αναμετρήσεις κόντρα στη Ρέγκενσμπουργκ (εννέα νίκες, πέντε ισοπαλίες). Στις τρεις τελευταίες νίκες τους βρέθηκαν πίσω στο σκορ. “Η ισοπαλία στην έδρα της Σαντχάουζεν έμοιαζε με ήττα. Δουλέψαμε σωστά στη διάρκεια της εβδομάδας και είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στη Ρέγκενσμπουργκ”, ανέφερε ο προπονητής Ραπ.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 15/16 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Φορτούνα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Κοβνάτσκι με πέναλτι στο 86′.

Πήρε τον δεύτερο ρόλο στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας, ωστόσο, τέσσερις ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Ισορρόπησε στο δεύτερο χωρίς να παρουσιάζεται απειλητική, γνωρίζοντας τελικά την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Φορτούνα. Η Ρέγκενσμπουργκ μετράει οχτώ ήττες σε δέκα αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο κατάφερε να αποσπάσει μόλις δύο βαθμούς!

Στις δέκα τελευταίες εξόδους της έχει απολογισμό 1-0-9 (σ.σ. δεν σκόραρε στις επτά). Την προηγούμενη σεζόν επικράτησε εκτός έδρας της Χόλσταϊν Κίελ (3-0) στις 14 Αυγούστου 2021. “Η αντίπαλός μας έχει ξεκάθαρο πλάνο, γνωρίζει καλά τι θέλει να πετύχει”, είπε ο προπονητής Σελιμπέγκοβιτς. Εξέτισε ο Ταλμχάμερ.