* 30η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Πάντερμπορν – Χόλσταϊν Κίελ 4-4

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Εξαιρετικά σημαντική κρίνεται η σημερινή αναμέτρηση της Χόλσταϊν Κίελ με την Πάντερμπορν, στην προσπάθεια που κάνουν οι δύο ομάδες για να προλάβουν την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Με τους 46 βαθμούς που συγκέντρωσαν οι “πελαργοί” βρίσκονται στο -2 από τη σημερινή αντίπαλό τους, στο -3 από την 3η Ουνιόν Βερολίνου και στο -6 από το 2ο Αμβούργο. Μετά τη νίκη που πανηγύρισαν επί της Σαν Πάουλι (2-1 εντός έδρας) στις 6 του μηνός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με την Ίνγκολσταντ (1-1 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μόλις στο 13′ ο Λεζκάνο για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53′ ο Καραζόρ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, μετά την ασίστ του Σίκερ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Χόλσταϊν Κίελ, Τιμ Βάλτερ, είπε: “Και οι δύο ομάδες παίζουν επιθετικό και ελκυστικό ποδόσφαιρο, καμία δεν πρόκειται να κλειστεί στην άμυνά της, αυτό το γεγονός καθιστά τη μεταξύ μας αναμέτρηση ιδιαίτερα εντυπωσιακή. Περιμένω να ζήσουμε κάτι ανάλογο με αυτή του πρώτου γύρου”.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός έδρας) με την Ίνγκολσταντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

Το Χόλσταϊν Κίελ – Πάντερμπορν παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ

Αήττητη παραμένει η Πάντερμπορν στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Επικράτησε των Ίνγκολσταντ (3-1 εντός έδρας), Ουνιόν Βερολίνου (3-1 εκτός έδρας) και Ντούισμπουργκ (4-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Σαντχάουζεν (1-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την Ντούισμπουργκ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Κλέμεντ, προτού ο Γκεγέ διπλασιάσει τα τέρματά τους τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59′ ο Τεκπετέι ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Το κερασάκι στην τούρτα τοποθέτησε έντεκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Βασιλειάδης. “Προσωπικά θεωρώ τη Χόλσταϊν Κίελ ως μία από τις πλέον ενδιαφέρουσες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος, παίζει ένα είδους επιθετικού ποδοσφαίρου που είναι δύσκολο να αντιγράψεις”, είπε ο προπονητής της Πάντερμπορν, Στέφεν Μπάουγκαρτ, ενώ συνέχισε: “Έχουμε μία εξαιρετικά δύσκολη αποστολή, παρόλα αυτά στοχεύουμε μόνο στην κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης”. Περίπου 400 οπαδοί της Πάντερμπορν αναμένονται σήμερα στις κερκίδες του γηπέδου.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Ντούισμπουργκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.