*1η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ταγιέρες-Χιμνάσια Λα Πλάτα 2-2

*Επτά σερί over 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Η Χιμνάσια Λα Πλάτα έφερε 1-1 εντός έδρας με την Πλατένσε, με την ισοφάριση να έρχεται στο 90’ από τον Πελεγκρίνο, παρόλο που η αντίπαλος της έπαιζε με 10 από το 83ο λεπτό λόγω αποβολής. Είχε προηγηθεί με τον Ραμίρεζ στο 21ο λεπτό.

Η Χιμνάσια Λα Πλάτα “αυτοκτόνησε” αγωνιστικά, αφού έφερε 1-1 εντός έδρας με την Πλατένσε, με το γκολ να το δέχεται στα “χασομέρια” και ενώ έπαιζε με παίκτη περισσότερο!

Αυτή ήταν η πέμπτη ισοπαλία της στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, αλλά στο γήπεδό της έχασε τον πιο πρόσφατο αγώνα, έπειτα από πέντε παιχνίδια στα οποία είχε πετύχει τρεις νίκες.

Δεν έκανε καλό πρώτο μισό πρωταθλήματος, είναι και αυτή από τις ομάδες που πρέπει να προσέξουν μην μπλέξουν σε σενάρια υποβιβασμού.

Χιμνάσια Λα Πλάτα Στατιστικά

*5/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*14/17 under 2,5 εντός έδρας το 2023

ΤΑΓΙΕΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Η Ταγιέρες έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Νιούελς Ολντ Μπόις, ανοίγοντας το σκορ με τον Γκάρο στο 19ο λεπτό, πριν ισοφαριστεί από πέναλτι του Ρεάσκο στο 36΄, ενώ έπαιξε και με παίκτη λιγότερο μετά το 62ο λεπτό λόγω αποβολής.

Η Ταγιέρες ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του πρωταθλήματος με ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας με τους Νιούελς Ολντ Μπόις. Ένα αποτέλεσμα που διατηρεί το αήττητο της εδώ και επτά αγώνες, με τέσσερις ισοπαλίες, ενώ μακριά από την έδρα της δεν χάνει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, με τρεις νίκες.

Εκανε εκπληκτικό πρώτο μισό σεζόν, τερμάτισε στην δεύτερη θέση, έχοντας σημαντικό απόθεμα στην προσπάθεια της να διατηρηθεί στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.