* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Ισόπαλα έληξαν τα 4 τελευταία μεταξύ τους

* Αήττητη η Εστουδιάντες στα 20 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια (8-12-0)

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Σαν Λορέντσο. Στο 16ο λεπτό η Χιμνάσια έμεινε με 10 παίκτες και η Σαν Λορέντσο σκόραρε με Βομπεργκάρ (39’), Μπαρέιρο (58’ & 78’) και Ερνάντες (80’).

Συνεχίζει το προβληματικό ξεκίνημα στην σεζόν η Χιμνάσια, το προηγούμενο στο “Νουέβο Γκασόμετρο” έμεινε για τρίτο παιχνίδι στο μηδέν επιθετικά και πλήρωσε την γρήγορη αποβολή της με βαριά ήττα για να πάει με πολύ άσχημο μομέντουμ στο clasico.

Ακατανόητο το “εγκληματικό” τάκλιν που την άφησε με 10 παίκτες, κατάφερε ν’ αντέξει για μισή ώρα στην πίεση και μετά το πρώτο γκολ των γηπεδούχων στο φινάλε του ημιχρόνου κατέρρευσε. Χάθηκαν οι θέσεις σε ροή αγώνα και στατικές φάσεις.

Έντονες οι διαμαρτυρίες των οπαδών για την άσχημη εικόνα της ομάδας, με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς στην σεζόν ο άπειρος κόουτς Ρομέρο, ο οποίος έχει μία σημαντική επιστροφή, αυτή του επιδραστικού αριστερού μπακ/χαφ Μεγιούσο.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ουρακάν. Ο Μποσέλι άνοιξε το σκορ για την Εστουδιάντες στο 11ο λεπτό, ο Γκαρό ισοφάρισε για την Ουρακάν στο 64’, αλλά στο 82’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες και στο 90+4’ ο Ασκασίμπαρ χάρισε τη νίκη στην Εστουδιάντες.

Ιδανικό το ντεμπούτο του κόουτς Ντομίνγκες στον πάγκο της “πίντσα” την περασμένη Κυριακή, έσπασε αήττητο σερί 10 αγώνων της Ουρακάν, εκμεταλλευόμενη την περίσταση, αφού οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με πολλές αλλαγές λόγω Libertadores.

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με ίδιο σχηματισμό (3-4-2-1), αξιοποίησε την ορμή της έδρας για το γρήγορο προβάδισμα. Καλό το ξεκίνημά της και στο δεύτερο μέρος, απείλησε με δεύτερο γκολ, αλλά στην συνέχεια οπισθοχώρησε επιβεβαιώνοντας την εύθραυστη ψυχολογία της, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί. Η αποβολή των φιλοξενούμενων την βοήθησε να ανακτήσει τα ηνία του αγώνα και σε φόρτωμα της περιοχής να βρει το καθοριστικό γκολ.

Ευχαριστημένος με την πρώτη εικόνα της ομάδας του ο κόουτς Ντομίνγκες, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών ενόψει clasico, αναμένεται να παρατάξει ίδια 11αδα.