*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ντε Γκράαφστσαπ – Χέρενφεν 0-5 (7/10)

ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Διατηρείται σε εξαιρετική κατάσταση, πετυχαίνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά εκτός έδρας και με σκορ 3-2 επί της Ντεν Χάαγκ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 21΄ με τον Φλαπ. Το τέρμα αυτό άνοιξε το ρυθμό του αγώνα, με την μπάλα πάνω – κάτω και τις ευκαιρίες να χάνονται η μία μετά την άλλη. Τελικά λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Νέτσιντ ισοφάρισε σε 1-1. Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, αφού λίγο αργότερα και πάλι ο Φλαπ έγραψε το 1-2. Η Ντεν Χάαγκ βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει και το πλήρωσε, καθώς ο Λάμερς έκανε το 1-3 λίγο πριν από το φινάλε. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων  ο Ελ Καγιατί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

«Η ομάδα παίζει σύμφωνα με τις δυνατότητες της, ωστόσο θα πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι, να κοιτάμε κάθε παιχνίδι και κάθε αντίπαλο ξεχωριστά», ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ρίκερινκ που βλέπει την ομάδα του να πλησιάζει τις θέσεις των πλέι οφ για την Ευρώπη. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 6/6 G/G στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-2 επί της Ντεν Χάαγκ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Χέρενφεν – Φορτούνα Σιτάρντ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΣΤΣΑΠ

Το πάλεψε όσο μπορούσε στο Τίλμπουργκ απέναντι στην Βίλεμ, ωστόσο δεν τα κατάφερε, χάνοντας τελικά με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με δύο γκολ του Ισάκ στο 13΄ και στο 22΄ έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη τους. Ωστόσο λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στο ματς, μειώνοντας με τον Στράαλμαν σε 2-1. Στο δεύτερο μέρος η Βίλεμ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και ο  Λέβις έκανε το 3-1 στο 64΄. Το μόνο που κατάφερε η Ντε Γκράαφστσαπ, ήταν να μειώσει στο 70΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ελ Τζεμπλί, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι.

«Θα μπορούσαμε να αποφύγουμε κάποια φτηνά λάθη στο ξεκίνημα και να αποφύγουμε μαζί με αυτά και την ήττα. Συνεχίζουμε τη δουλειά και την προσπάθεια μας, το πρωτάθλημα έχει ακόμη δρόμο και οι βαθμολογικές διαφορές είναι μικρές», τόνισε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ντε Γιονγκ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός ο μέσος Νάιλαντ, ο γκολκίπερ Γιούργιους και ο φορ Σέραρενς,

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-2 από τη Βίλεμ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.