*2η αγωνιστική

ΧΕΡΑΚΛΕΣ

Ονειρικό ξεκίνημα για την Χέρακλες που έφυγε με πολύτιμο βαθμό από το Άμστερνταμ, μένοντας ισόπαλη με σκορ 1-1 απέναντι στον Άγιαξ. Το παιχνίδι είχε απίστευτο ρυθμό από το ξεκίνημα (σ.σ είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 19 κόρνερ) με τον Άγιαξ να χάνει την μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά παράλληλα και την Χέρακλες να απειλεί με αντεπιθέσεις. Τελικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 84΄ με τον Πέτερσον και μετά από ασίστ του Μπρέουκερς, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι στο 88΄ με τον Ντε Λιχτ. Παρά τις προσπάθειες του στις καθυστερήσεις, ο Άγιαξ έμεινε τελικά στο 1-1.

«Οι παίκτες μου αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Παρότι είναι ακόμη νωρίς πιστεύω πως αυτή η ομάδα μπορεί να πάει πολύ καλά φέτος. Βγάλαμε πάθος, αντιμετωπίσαμε τα ατού του Άγιαξ και θεωρώ πως αξίζαμε τον βαθμό της ισοπαλίας», τόνισε μεταξύ άλλων ο νέος τεχνικός της ομάδας Φρανκ Βόρμουτ, που συμπλήρωσε: «Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας με την Ντεν Χάαγκ για να πετύχουμε την πρώτη μας νίκη». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πέρα από τους μακροχρόνιους, εκτός τέθηκε και ο αμυντικός Ρόσμαν λόγω ίωσης.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στον Άγιαξ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Χέρακλες – Ντεν Χάαγκ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ

Η Ντεν Χάαγκ μάλλον υποτίμησε την νεοφώτιστη αντίπαλο της και τελικά γνώρισε την ήττα εντός έδρας με σκορ 2-1. Οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη τους συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία και στο πρώτο τους παιχνίδι σε αυτή, μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο 37΄ με τον Μπιλ μετά από ασίστ του Γιάνσεν. Μάλιστα ο τελευταίος από δημιουργός, λίγα λεπτά αργότερα έγινε σκόρερ, όταν νίκησε τον γκολκίπερ Γκρουτχάουζεν από το σημείο του πέναλτι για το 0-2. Η Ντεν Χάαγκ συνήλθε στην επανάληψη και μείωσε με τον Μπέκερ στο 62΄. Στη συνέχεια είχε κι άλλες ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τελικά την ήττα.

«Αργήσαμε να βρούμε τα πατήματα μας στο γήπεδο, κάναμε λάθη ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος και τα πληρώσαμε. Θα δουλέψουμε μέσα στην εβδομάδα για να είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι μας στο Άλμελο κόντρα στην Χέρακλες», τόνισε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Χρούνενταϊκ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός οι δύο βασικοί επιθετικοί, ο φορ Φάλκενμπεργκ λόγω τραυματισμού και ο Κινέζος Ζανγκ λόγω της συμμετοχής του με την U-23 της χώρας του στο Asian Cup.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από την Έμεν, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.