10η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον Φαν ντεν Χουρκ στο 23ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε την ανατροπή στο τελευταίο μισάωρο (67′, 71′, 80′, 90’+3).

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και έξι παιχνίδια η Χέλσινγκμποργκ, στα οποία και μετράει δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Βάρναμο, από την οποία και ηττήθηκε με 1-4. Ευτύχησε να είναι αυτή που πήρε προβάδισμα, δείχνοντας ανωτερότητα στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο στο δεύτερο και ακόμη πιο συγκεκριμένα στο τελευταίο μισάωρο, έδειχνε εκτός τόπου και χρόνου, έκανε αρκετά λάθη και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Νόρκεπινγκ (0-1 εντός) και Ντέγκερφορς (2-1 εκτός), οπότε και παραμένει ουραγός. Κάπως έτσι, ξεχείλισε και το ποτήρι για τον Γιούργκεν Λέναρτσον, ο οποίος αποτέλεσε παρελθόν από την τεχνική ηγεσία. Τα ηνία περνούν προσωρινά στους Ματίας Λίντστρεμ και Άλβαρο Σάντος, που θα έχουν καθήκοντα υπηρεσιακών τεχνικών. Συμπλήρωσε κάρτες ο Ραβί Τσουκά.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΪΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Σίριους, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (22′, 39′), για να φέρει το ματς στα ίσα πριν το ημίχρονο με τους Λάρσον (43′) και Οτιένο (45’+2).

Από αήττητο σερί επτά αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπάρτος Γκρζέλακ υποδέχθηκε τη Σίριους, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Βρέθηκε πίσω με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο έφερε το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα και παρότι πίεση αρκετά στη συνέχεια, δεν κατάφερε να πετύχει το κάτι παραπάνω.

Κάπως έτσι, έφτασε και τους 20 βαθμούς και παραμένει στις πρώτες θέσεις, έχοντας ωστόσο και ματς περισσότερο. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τέσσερις πρώτες εξόδους της, στις οποίες μετράει ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες. Στα μεταγραφικά, ανακοινώθηκε και επίσημα η απόκτηση του Σουηδού επιθετικού Τζον Γκουιντέτι, ο οποίος θα έχει δικαίωμα συμμετοχής από τις 15 Ιουλίου και έπειτα.