9η αγωνιστική

*Τεχνητός χλοοτάπητας.

*Η Κουόπιο είναι αήττητη στα τελευταία 12 παιχνίδια της απέναντι στη Χέλσινγκφορς (8-4-0).

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Ίντερ Τούρκου, για την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε με το καλημέρα του αγώνα (0-1 στο 3′), αλλά δεν άντεξε πολύ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο 17′. Έμεινε πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του β’ μέρους (2-1 στο 47′), όμως πίεσε, είχε τις ευκαιρίες της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 80′. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ερεμένκο αποβλήθηκε για μαρκάρισμα εντός περιοχής, με τον Κάλμαν να αστοχεί για την Ίντερ από τα έντεκα βήματα και το 2-2 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αγνοεί τη νίκη στα πρώτα επτά παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-3-4). Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -8 από την πρώτη εξάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την Ίλβες. Εντός έδρας μετράει 2 ήττες και 1 ισοπαλία, έχοντας αποτύχει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στις δύο αυτές ήττες.

Τραυματίας ο Σάβιο Ρομπέρτο. Τιμωρημένος ο Ερεμένκο.

Χέλσινγκφορς Στατιστικά

*Goal/goal στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-3 επί της Ούλου, για την περασμένη αγωνιστική. Ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, προηγήθηκε δίκαια στο 41ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος, Βαΐρινεν. Παράσταση για ένα ρόλο το β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να μην έχουν τελική προσπάθεια και την Κουόπιο να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 64′ και το 73′, με δύο γκολ του Τάγιες.

Παραμένει αήττητη στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές (7-1-0), διευρύνοντας το σχετικό ρεκόρ της Veikkausliiga στα 29 παιχνίδια, μαζί με την περσινή σεζόν! Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -3 από την πρωτοπόρο Ελσίνκι, με δύο παιχνίδια λιγότερα. Η μοναδική της ισοπαλία φέτος ήρθε στην έδρα της Μάριεχαμν (1-1), ενώ μετράει 3 νίκες μακριά από το γήπεδο της, κρατώντας ανέπαφη την εστία της στις τελευταίες δύο.

Τραυματίας ο Σαβολάινεν. Αμφίβολοι οι Σιτσινάβα και Σνάιντερ.