26η αγωνιστική

*Αήττητη η Ντέγκερφορς στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάλμσταντ, επικρατώντας στα 3/4.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ντέγκερφορς – Χάλμσταντ 3-1

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 82ο λεπτό.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη στο πρωτάθλημα η Χάλμσταντ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα ανταγωνιστική, περιορίστηκε περισσότερο σε ρόλο αμυνόμενου και παρότι έδειχνε να αντέχει, εν τέλει λύγισε προς το φινάλε.

Είχε προηγηθεί αυτές από τη Χάκεν (3-2 εκτός) και Έλφσμποργκ (0-1 εντός), οπότε και βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη, πέντε στροφές πριν το φινάλε. Μια νίκη στα οκτώ τελευταία εντός της (1-3-4), στα 5/8 δεν σκόραρε.

Χάλμσταντ Στατιστικά

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Σίριους, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με 0-2, χάρη στα τέρματα των Έρκβιστ (45’+3) και Κάμπος (58′), δέχθηκε την ολική ανατροπή με τρία γκολ στις καθυστερήσεις (90’+1, 90’+5, 90’+9).

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Ντέγκερφορς έρχεται από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Αντρέας Χολμπεργκ και Τομπίας Σόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Σίριους, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, μπορεί να πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στον αγωνιστικό χώρο και να έδειχνε ικανή να το κρατήσει, κατάφερε όμως να δεχθεί τρία τέρματα στις καθυστερήσεις και την ολική ανατροπή.

Πέμπτη ήττα στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, πάνω μόνο από την ουραγό Βάρμπεργκς. Ηττήθηκε στις 10/12 φετινές εξόδους της (2-0-9).