*Η Χάλμσταντ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Έστερ.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Έστερ – Χάλμσταντ 1-4

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Νόρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 37ο λεπτό, δέχθηκε ένα δεύτερο τέρμα στο 73′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Χάλμσταντ, μετά και τη νίκη 3-2 που πανηγύρισε επί της Σκέβντε. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, φιλοξενήθηκε από τη Νόρμπι, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0. Αποτέλεσμα που δε συνάδει και με την εικόνα του ματς, καθώς δεν ήταν και τόσο τραγική η εμφάνιση της, είχε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Αντιθέτως, η αντίπαλός της ήταν αρκετά εύστοχη. Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται στην κορυφή, όμως είδε τη Μπρομαποϊκάρνα να μειώνει στον ένα βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά. Ποντάρει στην έδρα της, εκεί όπου είναι αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος (5-1-0).

Χάλμσταντ Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ντάλκουρντ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 44ο λεπτό με τον Σόρενσεν και στο 65′ ο Βέστερμαρκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Έστερ, μετά και την ήττα που υπέστη στην έδρα της Γιόνσεπινγκ με 2-1. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Ντάλκουρντ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, βάση και της εικόνας που είχαν οι δυο πλευρές, με την ίδια να είναι με ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να έχει την επιθετική πρωτοβουλία. Τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και μοιράζεται την τρίτη θέση με τη Μπράγκε, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο. Ηττήθηκε μια φορά στις οκτώ τελευταίες εξόδους της, έχοντας ακόμη δυο νίκες και πέντε ισοπαλίες.