*Η Χάκεν επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σίριους.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σίριους – Χάκεν 1-4

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Ζαλγκίρις Βίλνιους, για το Γιουρόπα Λιγκ. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Χρίστιτς (28′), Σάμουελ Γκούσταφσον (56′), Σαντίκ (63′, πεν. 73′) και Σονκό (90’+2).

Με εμφατικό τρόπο η Χάκεν εξασφάλισε την πρόκριση της στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε τη Ζαλγκίρις Βίλνιους, στη ρεβάνς του 1-3 για τον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης, την οποία και συνέτριψε αυτή τη φορά με 5-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, δεδομένης και της διαφοράς ποιότητας, με την ίδια να είναι ανώτερη σε όλη τη διάρκεια, σκοράροντας τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Τώρα, θα βρει απέναντι της την Αμπερντίν, αρχής γενομένης την ερχόμενη Πέμπτη. Εντός των συνόρων, έρχεται από δυο σερί νίκες μπροστά στο κοινό της, κόντρα σε Έλφσμποργκ (3-1 εντός) και Βάρμπεργκς (2-0 εντός), οπότε και μοιράζεται τη δεύτερη θέση με τη Μάλμε. Επικράτησε στα 4/5 πιο πρόσφατα εντός της.

Χάκεν Στατιστικά

*Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 19/20 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Λίνταλ (αυτ. 11′), Χάιερ (16′) και Πέρσον (19′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σίριους, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών διαδοχικών ηττών της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον υποδέχθηκε την Κάλμαρ, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 3-0. Μπήκε με αρκετά άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο και “καθάρισε” από νωρίς το ματς, σκοράροντας τρεις φορές στο πρώτο 20λεπτο. Διαδικαστικό το υπόλοιπο του αγώνα, παρότι η ίδια είχε και δοκάρι.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά ακόμη έχει δρόμο μπροστά της. Ηττήθηκε στις 3/5 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες πανηγύρισε και δυο νίκες. Την Τετάρτη (23/08), θα αντιμετωπίσει την Οστερέκερ, για το δεύτερο γύρο του κυπέλλου.