ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Χαϊντενχάιμ την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Ουντερχάκινγκ, της οποίας επικράτησε εκτός έδρας με το εμφατικό 4-0 πανηγυρίζοντας, παράλληλα, την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Μπίρμαν ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 65’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Σίμερ. Αυτό το γεγονός έδωσε «φτερά» στη Χαϊντενχάιμ η οποία σκόραρε άλλες τρεις φορές με τους Μπίρμαν (74’), Γκλάτζελ (80’) και Πουσκ (86’), διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Σμιντ σημείωσε μία νίκη και μία ήττα. «Γνωρίζουμε καλά την Ντούισμπουργκ. Είναι μία ομάδα που διαθέτει καλούς και τεχνικούς ποδοσφαιριστές στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου. Στόχος μας απέναντί της θα είναι να βρούμε ελεύθερους χώρους για να επιτεθούμε έχοντας υπομονή», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο 43χρονος Γερμανός προπονητής της Χαϊντενχάιμ, ενώ από την πλευρά του ο Γκρίεσμπεκ (ME) είπε: «Θα πρέπει να πραγματοποιήσουμε μία σπουδαία εμφάνιση, αν θέλουμε να πάρουμε τη νίκη κόντρα στην Ντούισμπουργκ». Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Χαϊντενχάιμ επί της Ντούισμπουργκ χρονολογείται στις 18 Οκτωβρίου του 2015 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Χαϊντενχάιμ επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 της Ουντερχάκινγκ για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Χαϊντενχάιμ σε όλες τις διοργανώσεις.

Το Χαϊντενχάιμ – Ντούισμπουργκ παίζει στην Betshop

ΝΤΟΥΪΣΜΠΟΥΡΓΚ

Νοκ άουτ τέθηκε η Ντούισμπουργκ από τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας την προηγούμενη βδομάδα, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της καλύτερης Νυρεμβέργης (2-1 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 21’ με τον Μπέρενς, ενώ τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Μαργκρέιτερ διπλασίασε τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Βόλζε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο πρωτάθλημα οι «ζέβρες» δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης στις δύο πρώτες αγωνιστικές (μία ισοπαλία, μία ήττα).

«Κόντρα στη Νυρεμβέργη πραγματοποιήσαμε μία καλή εμφάνιση. Δυστυχώς, δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης ο προπονητής του συλλόγου, Ίλια Γκρούεβ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Οι ποδοσφαιριστές μου έχουν δείξει πάθος και θέληση στις πρώτες αναμετρήσεις της σεζόν, ωστόσο θα πρέπει να είμαστε ικανοί να παίρνουμε τους βαθμούς που μας αξίζουν. Θέλουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Χαϊντενχάιμ».

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Ντούισμπουργκ από τη Νυρεμβέργη για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ντούισμπουργκ με αντίπαλο τη Χαϊντενχάιμ σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Betshop)