*24η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Πάρμα – Τσιταντέλα 2-0

*Η Πάρμα κράτησε το μηδέν στα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Μπρέσια. Σκόραραν οι Μπορέλι (52′) και Μοντσίνι (74′).

Η Τσιταντέλα δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην έδρα της Μπρέσια, επιστρέφοντας με άδεια χέρια από αυτή. Μετά το γκολ που δέχτηκε στο 52′ εξαφανίστηκε επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν σε απόλυτο βαθμό οι γηπεδούχοι. Τρίτη σερί ήττα για το συγκρότημα του Γκορίνι, διάστημα στο οποίο μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του επτά φορές.

Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές πανηγύρισε πέντε νίκες, ηττήθηκε στην πιο πρόσφατη από τη Σαμπντόρια με ανατροπή (2-1) στις 28 Ιανουαρίου. “Η Πάρμα αξίζει να βρίσκεται στην κορυφή, ωστόσο δεν είναι ανίκητη”, είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής Γκορίνι.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΡΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Βενέτσια. Ο Μιχαΐλα άνοιξε το σκορ στο 21′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι πέντε λεπτά αργότερα με Πογιανπάλο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καμαρά στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χρειάστηκε ένα τρομερό γκολ με βολέ του Καμαρά από το ύψος της μεγάλης περιοχής στην εκπνοή των καθυστερήσεων για να πετάξει νοκ άουτ τη Βενέτσια! Ο λόγος για την Πάρμα που διατηρήθηκε αήττητη στο “Ennio Tardini” (7-5-0), σε μία αναμέτρηση που είχε τον πρώτο λόγο κι απείλησε περισσότερες φορές.

Παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και, παράλληλα, το νούμερο ένα φαβορί για απευθείας άνοδο στη Σέριε Α. Στις πέντε τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα έχει απολογισμό 3-1-1, κράτησε ανέπαφη την εστία της στις τέσσερις. “Περιμένω μία αναμέτρηση με γρήγορο ρυθμό με την Τσιταντέλα, εύχομαι να πάει όπως αυτή του πρώτου γύρου”, ανέφερε ο προπονητής Πέκια. Δεν άλλαξε κάτι στα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει.