*36η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπενεβέντο – Τσιταντέλα 1-0

*Η Μπενεβέντο πανηγύρισε τη νίκη στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Μπάρι. Ο Μπενεντέτι έκανε το 1-0 στο 51′, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαϊστρέλο για τους φιλοξενούμενους (84′).

Η Τσιταντέλα παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική στην έδρα της Μπάρι, καταφέρνοντας να αποφύγει την ήττα με γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ (1-1). Δημιούργησε περισσότερες επικίνδυνες ευκαιρίες και ειχε δοκάρι με τον Εμπαλό στο 72′. Συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς διατηρείται οριακά πίσω από τη ζώνη ασφαλείας τρεις στροφές πριν το φινάλε.

Αγνοεί τη νίκη σε εννέα αγωνιστικές (0-5-4) μη καταφέρνοντας να σκοράρει στις πέντε από αυτές. Γνώρισε την ήττα στις τρεις τελευταίες εντός έδρας (διαφορά γκολ 0-4), θα πρέπει να γυρίσουμε στις 18 Φεβρουαρίου για να βρούμε την τελευταία νίκη επί της Ρετζίνα (3-2). Σημαντικές οι επιστροφές των Λόρες, Τζιράουντο και Κροτσιάτα που εξέτισαν την ποινή τιμωρίας τους.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Δεν σκόραρε στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Πάρμα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Μπενέντιτσακ (7′) και Μαν (42′), απάντησαν οι Τσιάνο (48′) και Ακάμπορα (86′). Με δέκα ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Κομπό (83′).

Τρίτη σερί ισοπαλία για την Μπενεβέντο αυτή με την Πάρμα στο “Ciro Vigorito” (2-2). Δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, έφτασε λίγο πριν τη μεγάλη ανατροπή με τον Πετινάρι να κάνει το γυριστό σουτ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση.

Χωρίς νίκη παραμένουν οι “μάγισσες” σε δέκα αγωνιστικές (0-6-4), στις πέντε δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Δύσκολα θα προλάβουν το τρένο της παραμονής όντας στο -6 από τη ζώνη των πλέι άουτ. “Τρέχουν” ένα νικηφόρο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων στην έδρα της Τσιταντέλα (διαφορά γκολ 6-2). Διαθέσιμος και πάλι ο Λεβέρμπ, ποινή τιμωρίας θα εκτίσει ο Γκλικ.