*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Άκρινγκτον-Τσέλτεναμ 1-0.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπόλτον με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ στο ματς πέτυχε ο Ντέμπσεϊ στο 80’.

Πάλεψε η Τσέλτεναμ, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Μπόλτον. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να βρει με αρκετές από αυτές την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν. Η άμυνά της πιέστηκε έντονα και παρά το γεγονός ότι απέτρεψε σε αρκετές περιπτώσεις την παραβίαση της εστία της, στα τελευταία λεπτά υπέκυψε.

Αποτελεσματικότερη εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα κόντρα σε μια αρκετά πιο δυνατή ομάδα. Δεν είναι σε καλή κατάσταση, όμως είναι μαχητική και το έχει αποδείξει στις τελευταίες αναμετρήσεις της, παρά το αρνητικά αποτελέσματα. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι στο αμυντικό κομμάτι, καθώς δέχεται γκολ με τεράστια ευκολία, ενώ απέτυχε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Τσέλτεναμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΚΡΙΝΓΚΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πορτ Βέιλ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πρίσλεϊ στο 52’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γουόραλ στο 57’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ρότζερς στο 75’.

Θετικό μπορεί να θεωρηθεί το αποτέλεσμα για την Άκρινγκτον, δεδομένης της εικόνας που είχε. Ελάχιστα δημιουργική και καθόλου αποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια, καθώς το γκολ που βρήκε προήλθε από εκτέλεση πέναλτι στην αρχή της επανάληψης. Στη συνέχεια δέχθηκε έντονη πίεση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ισοφάρισαν άμεσα, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, παρ’ όλο που βρέθηκαν με παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο για περισσότερο από δεκαπέντε λεπτά.

Μια εντελώς διαφορετική εικόνα θα πρέπει να βγάλει προκειμένου να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για θετικό αποτέλεσμα σήμερα. Δεν πείθει το τελευταίο διάστημα, καθώς έχει πολλά θέματα να λύσει αμυντικά, τα οποία της έχουν κοστίσει πολλούς και σημαντικούς βαθμούς. Αυτή τη στιγμής βρίσκεται εντός της ζώνης του υποβιβασμού για πρώτη φορά φέτος και θέλει άμεσα να απομακρυνθεί από αυτή. Με νίκη σήμερα είναι σχεδόν δεδομένο πως θα το πετύχει, γι’ αυτό και αναμένεται να κυνηγήσει το γκολ από την αρχή του αγώνα.