* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο πρωτάθλημα (23/12): Τραμπζονσπόρ – Μπασακσεχίρ 1-1

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Άδανα Ντεμιρσπόρ. Ο Τρεζεγκέ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 21ο λεπτό.

Στο κατάλληλο σημείο της σεζόν φαίνεται να βρίσκουν ρυθμό οι “μπορντο-μαβιλερί”, την Κυριακή πέτυχαν 3η διαδοχική νίκη (δίχως να δεχθούν γκολ) στην Super Lig και ο στόχος της Ευρώπης είναι πλέον πολύ κοντα.

Ο έτερος μεγάλος στόχος είναι η κατάκτηση του Κυπέλλου, επομένως ο κόουτς Αβτσί αναμένεται να παρατάξει ότι καλύτερο διαθέτει σήμερα.

Δυνατό το ξεκίνημά τους στο κυριακάτικο παιχνίδι, απείλησαν δις στο πρώτο 10λεπτο κι ακολούθως ο φορμαρισμένος Τρεζεγκέ τους έβαλε σε θέση οδηγού. Μονοπώλησαν τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, άξιζαν και δεύτερο γκολ. Στο 2ο μέρος έγινε διαχείριση του σκορ, δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς και γλίτωσαν το “έμφραγμα” στη μοναδική μεγάλη στιγμή των φιλοξενούμενων.

“Η νίκη είναι σημαντική, το να την πετυχαίνεις με ένα καλό παιχνίδι είναι ακόμα πιο πολύτιμο. Είμαστε σε καλό δρόμο, αλλά πρέπει να πάμε καλύτερα. Τώρα είναι η ώρα για το κύπελλο. Πιστεύω στην ενέργεια και την ποιότητα αυτής της ομάδας.” είπε ο κόουτς Αβτσί.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν και την Κυριακή οι Πεπέ, Ονουάτσου που έλειπαν καιρό στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, πήρε χρόνο συμμετοχής κι ο Φούντας (εξτρέμ) που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού. Μικρό πλέον το απουσιολόγιο, μακροχρόνια εκτός οι Τουρκμέν (στόπερ), Όρσιτς (εξτρέμ).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Γκαζιαντέπ. Ο Πιόντεκ (60’) άνοιξε το σκορ και ο Αμπέντ (90+8’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο απογοητευτικές εμφανίσεις για τις “γκρι κουκουβάγιες”, πλασματικό όμως το σαββατιάτικο “τρίποντο” στο Γκαζιαντέπ, όπου σκόραραν δις σε μόλις τέσσερις τελικές προσπάθειες.

Οι γηπεδούχοι ξόδεψαν πλάγιο τετ α τετ αντεπίθεσης, απείλησαν ξανά στο πρώτο 20λεπτο, μία η στιγμή της Μπασακσεχίρ στο πρώτο μέρος, με κεφαλιά του Πιόντεκ. Αφού η Γκαζιαντέπ δεν εξαργύρωσε ούτε το καλό μπάσιμο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πολωνός στράικερ δεν λάθεψε με το κεφάλι σε μετάβαση για το 0-1. Ήταν offside οι τάπες του παπουτσιού στο ακυρωθέν 0-2, μέσω VAR ακυρώθηκε και η ισοφάριση των γηπεδούχων. Στο ρίσκο των αντιπάλων στις καθυστερήσεις, δημιουργήθηκαν οι χώροι για το 0-2.

Το Κύπελλο είναι μεγάλος στόχος για τον σύλλογο, πέρσι ηττήθηκε στον τελικό από τη Φενέρμπαχτσε, επομένω δεν αναμένονται πολλές αλλαγές από τον κόουτς Ατάν, o οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες Ντουάρτε (στόπερ), Σαχινέρ (δεξί μπακ), Εργκούν (μέσος), Πέλκα (μέσος). Ερωτηματικό ο Μπα (στόπερ) που έχασε το προηγούμενο ματς.