6η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΤΙΓΚΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Μπελγράνο. Στο 43’ αποβλήθηκε ο Λοσάδα της Μπελγράνο και ο Ρετέγκι σκόραρε δις στο 70’ και το 87’.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τέσσερις αγώνες (0-2-2) για τη “ματαδόρ” με διπλό στην Κόρδοβα, αντέδρασε καταλλήλως στην οριακή ήττα από την Ρίβερ (0-1), στο μοναδικό από τα τελευταία 20 παιχνίδια της που δεν βρήκε δίχτυα!

Επιβλητική η εικόνα της Τίγκρε στο “Κέμπες”, είχε την κατοχή (69%), υπερδιπλάσιες τελικές από τους γηπεδούχους, ταχύτητα στις μεταβάσεις της και σημαντικές ευκαιρίες από νωρίς. Σε αντεπίθεση στο κλείσιμο του ημιχρόνου κέρδισε την αποβολή του αντίπαλου κίπερ και στο δεύτερο μέρος άσκησε αφόρητη πίεση στην Μπελγράνο. Ξόδεψε αρκετές ευκαιρίες, δοκάρι μεταξύ αυτών, πριν προηγηθεί με δυναμική κεφαλιά του αρχισκόρερ της, αυτός ήταν που έκανε και το 0-2 με ένα ακόμη εξίσου εντυπωσιακό τελείωμα.

ΤΙΓΚΡΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σεντράλ Κόρδοβα. Ο Ριους πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 36ο λεπτό.

Τη Δευτέρα αδίκησε για ακόμη μία φορά τον εαυτό της η “μπίτσο”, ήταν καλύτερη και στο τρίτο φετινό ταξίδι της, αλλά και πάλι γνώρισε την ήττα.

Ήταν το αφεντικό του αγώνα στο Σαντιάγο ντελ Εστέρο, είχε την κατοχή (76%) και την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά στο πρώτο μέρος δεν είχε αποφασιστικότητα στο παιχνίδι της και το πλήρωσε σε μία αντεπίθεση για το καθοριστικό γκολ. Πολύ πιο πιεστική στο δεύτερο μέρος, ξόδεψε ξανά αρκετές ευκαιρίες.

Πλήγμα στην αυτοπεποίθησή της το ότι έγινε το πρώτο φετινό θύμα της ιδιαιτέρως προβληματικής Σεντράλ Κόρδοβα. Καλείται να κάνει πιο αποτελεσματική την ομάδα του ο κόουτς Μιλίτο.