25η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Κάντιθ – Ταραγόνα 2-0

ΤΑΡΑΓΟΝΑ

Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε για δεύτερη αγωνιστική η Ταραγόνα, γνωρίζοντας την ήττα στο Χιχόν από τη Σπόρτινγκ με 2-0. Ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 45’+2’). Στην επανάληψη προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, δέχθηκε παράλληλα πολλές φάσεις από την αντίπαλο, για να δεχθεί το 2-0 στο 65’ της συνάντησης. Μετά το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, ο κόουτς Ρόδρι αποτέλεσε παρελθόν και στη θέση του ήρθε ο 37χρονος Νάνο, ο οποίος ήταν προπονητής στην ομάδα μέχρι τον περασμένο Ιούνιο.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ταραγόνα μετά απ’ αυτή που είχε προηγηθεί στην τοπική μονομαχία από τη Ρέους (1-2), οπισθοχώρησε στην 17η θέση με 28 πόντους, μόλις έναν βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Έκλεισε δυναμικά τη μεταγραφική περίοδο, αποκτώντας ακόμη δύο παίκτες, τους αμυντικούς Πλεγκεθουέλο (Άρσεναλ) και Φαλί (Μπαρτσελόνα Β’). Εντός έδρας μετράει απολογισμό 3-1-7 με 10-18 τέρματα. Συμπλήρωσε κάρτες ο Μουνίθ (Μέσος, 14, 0). Παραμένουν στα πιτς οι τραυματίες Ούτσε (Επιθετικός, 14, 6), Ασούμπρε (Επιθετικός, 8, 1) και Τεχέρα (Μέσος, 11, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Σπόρτινγκ Χιχόν.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Ταραγόνα – Κάντιθ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΚΑΝΤΙΘ

Από την άλλη πλευρά, η Κάντιθ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αήττητο σερί που είχε «χτίσει» στην έδρα της, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 με τη Λούγκο. Έγινε παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο κρίνεται απόλυτα δίκαιο. Στην επανάληψη προηγήθηκε στο 53’ (1-0), έκτοτε έδωσε περισσότερο χώρο στην αντίπαλο και άρχισε να αισθάνεται πίεση, με αποτέλεσμα να μην αποφύγει την ισοφάριση στο 87’ της συνάντησης (1-1).

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Κάντιθ, μετά την ήττα από την Αλκορκόν (1-0), κι ενώ προερχόταν αήττητο σερί 11 αγωνιστικών (9-2-0). Διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση με 43 πόντους, είδε την διαφορά απ’ την πρωτοπόρο Ουέσκα να αυξάνεται στους έξι πόντους, ενώ αυτή απ’ τα πλέι οφ παρέμεινε στους δύο πόντους. Στο μεταξύ, συνελήφθη ο ένας εκ των δύο ισχυρών ανδρών της ομάδας για ξέπλυμα χρήματος. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με επιμέρους σκορ 11-8.

Εξέτισε ο Μπάικερ (Αμυντικός, 13, 0), συμπλήρωσε κάρτες ο Γαρίδο (Μέσος, 22, 2), εκτός αποστολής οι τραυματίες Ολιβάν (Αμυντικός, 11, 0) και Χοσέ Μαρί (Μέσος, 10, 0). Αντίθετα, επιστρέφουν οι Μάουρο (Αμυντικός, 13, 0) και Ρομέρα (Επιθετικός, 11, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λούγκο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.