*Σε προηγούμενους γύρους: Πάιντε – Λίζιον 5-0

*Στο Κύπελλο: Λίζιον – Πάιντε 0-2

*Η Πάιντε κράτησε το μηδέν στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΙΖΙΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-1) της Ταμέκα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Ιβάνοφ (30′, 45+1′) και Τσεντέι (47′ πεν.), προτού μειώσει ο Γιουκάμ στο 57′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βαχέρνα στο 80′. Η Λίζιον έπαιζε με δέκα από το 28′ λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Αγκάρμαα, επήλθε ισορροπία στο 71′ όταν αποβλήθηκε ο Πάνκοφ.

Μόλις την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λίζιον στην έδρα της Ταμέκα (4-1) στις 19 του μηνός. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημά της από το 28′, προηγήθηκε λίγο αργότερα και “καθάρισε” το “τρίποντο” με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Παράλληλα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών (0-2-1) φτάνοντας τους δέκα βαθμούς (σ.σ. της έχουν αφαιρεθεί τέσσερις). Η Λίζιον αγνοεί τη νίκη σε πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλο την Πάιντε (μία ισοπαλία, τέσσερις ήττες).

ΛΙΖΙΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 3,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΪΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Κουρεσάρε. Ο Λατ άνοιξε το σκορ στο 27′ για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Οβούσου στο 75′. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε πέναλτι του Σάαρμα στο 90+3′.

Η Πάιντε πλήρωσε την αστοχία της με αντίπαλο την Κουρεσάρε πετώντας δύο βαθμούς εντός έδρας στις 18 του μηνός (1-1). Είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για να φτάσει στη νίκη σημαδεύοντας δύο φορές τα αντίπαλα δοκάρια, ενώ αστόχησε και σε πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παραμένει κοντά στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Μακριά από την έδρα της αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές (0-1-3), στις τρεις από τις οποίες δεν σκόραρε.