*45η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γκρίμσμπι-Στίβενεϊτζ 1-1

*Η Στίβενεϊτζ είναι αήττητη εντός έδρας από την Γκρίμσμπι, με τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες.

ΣΤΙΒΕΝΕΪΤΖ

Προηγούμενο ματς: Η Στίβενεϊτζ έκανε το απολύτως απαραίτητο κερδίζοντας με 0-1 εκτός έδρας την Σουίντον, με τέρμα του Ριντ στο 25ο λεπτό, χωρίς να είναι πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της.

Η Στίβενεϊτζ δεν έθελξε με την απόδοση της, αλλά κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την Σουίντον, ξεπερνώντας την προηγούμενη ήττα της, που είναι η μοναδική στους εφτά τελευταίους αγώνες της. Και στο γήπεδό της έχει δύο σερί νίκες μετά από μία ισοπαλία και μία ήττα που είχε γνωρίσει σε αυτό.

Καταφέρνει λοιπόν να διατηρείται στην 3η και τελευταία θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, ξεφεύγοντας στο +4 από δύο ομάδες πίσω της. Κρατάει την τύχη στα χέρια της, κερδίζει απόψε και ανεβαίνει, αν και πιθανόν να το πετύχει ακόμη και αν ηττηθεί σήμερα.

Ο μέσος Λιστ είναι ακόμη εκτός αγωνιστικής δράσης, εδώ και αρκετό καιρό απουσιάζουν επίσης οι τραυματίες τερματοφύλακες Ασμπι – Χάμοντ, Αντερσον και ο μέσος Κάμπελ, ενώ τελευταία απώλεια ήταν του επιθετικού και πρώτου σκόρερ της, Νόρις, που τραυματίστηκε πιο πρόσφατα με τη συμμετοχή του απόψε αμφίβολη.

Στίβενεϊτζ Στατιστικά

*Εχει 6/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/22 over 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα

*Εχει 16/27 N/G εντός έδρας, 13/22 στο πρωτάθλημα

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Κρου, ανοίγοντας το σκορ με τον Χόλοχαν στο 13’, πετυχαίνοντας δεύτερο τέρμα με τον Ορσι στο 82ο λεπτό.

Η Γκρίμσμπι επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Κρου, σε ένα τελείως αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στους πέντε τελευταίους αγώνες, αν και μακριά από την έδρα της έχει χάσει τον πιο πρόσφατο, έχοντας γενικώς τρεις ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια εκτός, στα οποία έχει μόνο μία νίκη.

Ανέβηκε οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 11η θέση του, αλλά μαθηματικά είναι πλέον τελείως αδιάφορη βαθμολογικά.

Οι μέσοι Μόρις, ΜακΑτι χτύπησαν και δεν θα παίξουν σήμερα ούτε την τελευταία αγωνιστική.